Úvodní koncert byl v Budkově /TR/ a i přes ledovou kalamitu se jej zúčastnilo několik desítek nadšenců, kteří nelitovali. Další pak byl v Pavlově u Stonařova /JI/, kde bylo plno a všichni byli spokojeni.

Koncertu v Brtnici v neděli dne 16. 12. 2018 jsem se mohl účastnit osobně a byl jsem velmi mile překvapen, že bylo zcela zaplněné místní Kino, ostatně tak, jako roky minulé a lidé se těšili na program s nějakým překvapením, který kapelník Jiří Vorlíček spolu se svým bratrem Radkem, uměleckým vedoucím Vysočanky, připravili.

Zpěvačka Sylva Gráfová-Maršová a bubeník Vladimír Špejtek, tradiční moderátoři vánočních koncertů, přivítali účastníky a mezi nimi i čestné hosty, hudebního skladatele Ladislava Prudíka s chotí Irenou, úspěšného textaře z Kaliště u Jihlavy Jaroslava Hájka, starostku Města Brtnice Miroslavu Švaříčkovou a místního faráře Petra Baláta a také bývalé muzikanty Vysočanky. V přestávkách mezi písničkami bavili moderátoři přítomné různými humornými příběhy, pověstmi a říkankami.

První část koncertu se nesla v duchu několika známých písniček přítomných autorů a také autorů moravských. Ty si společně s moderátorkou zazpívali Marcela Láníková, Josef Smolík a Jiří Chládek. Další dvě skladby si pak zazpíval sám syn kapelníka Jan Vorlíček a to píseň „V bílém“, kterou pro něj upravil strýc Radek, druhou skladbou pak byla píseň „Padá sníh“. Poté vystoupili spolu s Milošem Skálou v orchestrální skladbě pro trumpety - „Kokosový ořech“. Další skladbu přítomných autorů zahrála v premiéře Vysočanka slow „Odkaz trubadúrů“ v podání Sylvy a Josefa s recitací Jiřího Chládka.

Druhá část patřila ke slavnostnějšímu projevu koncertu, kde se hrály vánoční skladby, koledy a pastorely. Mezi překvapení patřilo i vystoupení celé kapely ve hře na prázdné lahve, které se opravdu zdařilo a mělo velký ohlas u publika.

Konečným poděkováním moderátorů sponzorům, Městu, pořadatelům a také účastníkům udělali tečku za 19. ročníkem s pozvánkou na jubilejní, 20. ročník koncertů – Vánoce s Vysočankou 2019.

Karel Novotný, autor je misionář dechové hudby