Předchozí
1 z 5
Další

Ondrej Remiáš.Ondrej Remiáš.Zdroj: se souhlasem HDJ, Pavel Hejný

Ondrej Remiáš
ředitel Horáckého divadla Jihlava

Zpráva o úmrtí emeritního ředitele Horáckého divadla Miloše Stránského mě velmi zasáhla. Byl a vždy bude velkou a výraznou osobností našeho divadla, bez které by nebylo takové, jaké ho v současnosti známe. V sobotu nás čeká první premiéra nové sezóny, kterou symbolicky věnujeme panu Stránskému a z Velké scény Horáckého divadla pošleme hřmotný potlesk do divadelního nebe. Odkaz pana Stránského mezi námi navždy zůstává.

Zemřel bývalý ředitel Horáckého divadla Jihlava Miloš Stránský.
Horácké divadlo truchlí. Zemřel bývalý ředitel a herec Miloš Stránský

Barbora Jandová.Barbora Jandová.Zdroj: se souhlasem HDJ, Pavel Hejný

Barbora Jandová
dramaturgyně Horáckého divadla Jihlava v letech 1997 - 2000 a od roku 2013 dosud

Můj první divadelní "Pan ředitel", s velkým P. Možná až trochu s odstupem mi došlo, jak k nám (tehdy) mladým a začínajícím čerstvým absolventům JAMU byl velkorysý a laskavý. Naslouchající. Mohli jsme přijít s čímkoliv, mluvit s ním o čemkoliv, popřál sluchu a dal své požehnání, maximálně řekl: „No to už tu taky bylo. Ale, když to chcete zkusit, tak to zkuste" (jinými slovy - nabít pusu si musíte sami). Nezapomenu na naše společné jízdy na absolventská představení na JAMU a DAMU a dlouhé hovory v autě. Když už člověk se svými názory a drzosti překročil únosnou mez, tak vždycky řekl: „Vystup si, dál jdeš pěšky"…

A ještě musím zmínit, že ten skvělý archiv Horáckého divadla Jihlava, budovaný a opečovávaný s velkou láskou a respektem ke všem kolegům a zaměstnancům, kteří kdy Horáckým divadlem prošli a tvořili ho, je také jeho velikou zásluhou! Jednou z mnoha - dále to bylo například také vybudování nové porevoluční budovy Horáckého divadla Jihlava.

Zopakuji větu, kterou jsme si vzájemně řekli, když jsem před lety odcházela do jiného angažmá: "Bude se mi stýskat!"

Zahajovací večer vyvrcholí premiérou hry Mrzák inishmaanský od Martina McDonagha.
Horácké divadlo v Jihlavě zahájí sezonu ochutnávkou a na červeném koberci

František Kunst.František Kunst.Zdroj: se souhlasem Františka Kunsta

František Kunst
zakladatel a principál divadelního souboru Zmatkaři Dobronín

Miloše Stránského jsem poznal před zhruba 35 lety na divadelních dílnách v Jeclově, když jsem zkoušel ochutnávat divadelní svět a i trochu jeho zásluhou jsem již u amatérského divadla zůstal. A když jsme potřebovali v souboru režiséra, oslovil jsem Miloše a zrodily se z naší spolupráce tři inscenace. A pod jeho režií se náš soubor hodně naučil nejen divadelně. I po odstěhování do Plzně jsme stále byli v kontaktu a na naši spolupráci rád vzpomínali. A nezapomenu, když na druhou čtenou zkoušku přišel s papíry a se slovy "Já jsem tabulkovej" rozdal každému vytištěnou tabulku s termíny zkoušek a datem premiéry. A kupodivu to fungovalo a za šest týdnů od druhé čtené zkoušky jsme měli premiéru. Bylo to tím, že na zkouškách byla pohoda a Miloš měl neskutečný respekt od všech členů. A tak v nás i zůstane. Škoda, že ta jeho tabulka měla jen tak málo políček.

Zemřela Juliana Jirousová, malířka, signatářka Charty 77 a žena Ivana "Magora" Jirouse.
Zemřela Jirousova manželka. Poslední průvod vyjde z domu ve Staré Říši

Jakub Skočdopole.Jakub Skočdopole.Zdroj: se souhlasem Jakuba Skočdopole

Jakub Skočdopole
impresário a bavič umělecké agentury Kašpaři

Miloš Stránský byl pro mě v devadesátých letech a přelomu milénia herecká osobnost z toho kolektivu herců, jenž se pro mě stali synonymem samotného Horáckého divadla. To jsem začal navštěvovat již jako školák. Neuvěřitelně charismatický projev, který podědil i jeho syn Martin.

Zemřel bývalý ředitel Horáckého divadla Jihlava Miloš Stránský.
Horácké divadlo truchlí. Zemřel bývalý ředitel a herec Miloš Stránský

Ivan Šulc.Ivan Šulc.Zdroj: Starostové pro Vysočinu

Ivan Šulc

starosta Stonařova a manažer spolku Divadlo A.D. Stonařov

"Ančo, udělej si v tom pořádek!" ozvalo se občas důrazně od režisérského stolku, následovalo zaklapnutí desek se scénářem a důstojný odchod ze sálu našeho kulturního domu. To byla výzva Aničce Dvořákové, principálce našeho souboru. V tu chvíli jsme opravdu ztichli, přestali si za kulisami povídat a po chvíli po návratu pana režiséra opět pokračovali ve zkoušení nové hry. I takové byly chvilky s panem Milošem Stránským, emeritním ředitelem Horáckého divadla, hercem a režisérem amatérských ochotnických souborů, který ve Stonařově působil v letech 2004 až 2006. S tehdejším Divadelním souborem Stonařov nastudoval v roce 2004 Arcikuplířky G.Boccaccia, v roce 2005 Zvědavé ženy C.Goldoniho a v roce 2006 začal se souborem zkoušet Klicperovu Potopu světa, kterou po jeho odstěhování z Jihlavy dokončil Milan Šindelář. Miloš Stránský měl charizma, přirozený respekt, mě osobně hodně naučil, od gest, výrazu a pohybu po jevišti počínaje a výraznou dikcí konče. Miloš byl možná skoupý na úsměv, ale když se věc podařila, ta radost byla vidět v jeho výrazných očích. Vždy byl na práci připraven a totéž vyžadoval i od nás. Ke spolupráci přizval i kolegy z Horáckého divadla, muzikanta pana Lubomíra Šrubaře a herce a scénografa pana Stanislava Gerstnera. Do Stonařova se přijel podívat ještě v roce 2016, kdy jsme slavili 40 od založení souboru. Miloši, mockrát děkujeme!