VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Z regionu

5.3.2018

Sýček, který byl součástí každodenního života lidí, z Vysočiny zcela zmizel

Vysočina – Ještě před padesáti lety býval sýček obecný na Vysočině běžným ptačím druhem. Dnes se v této lokalitě nevyskytuje ani jeden. Tato malá sova je nyní na pokraji vyhynutí, i proto jej ornitologové vyhlásili Ptákem roku 2018.

5.3.2018

Epidemie pokračuje, prázdniny jen zkreslily statistiku

Vysočina – Přestože v uplynulém devátém kalendářním týdnu ubylo na Vysočině pětadvacet procent akutních respiračních onemocnění a nemocnost klesla na aktuálních 1649 případu v přepočtu na sto tisíc obyvatel, chřipková epidemie v regionu pokračuje.

4.3.2018

Na Pernštejně začne zase strašit bílá paní

Žďár nad Sázavou – Pohyb vlakových souprav, ale i ostatních vozidel či lidí v miniaturní krajině Žďárska zasazené do 80. let 20. století a doplněný komentářem průvodce o víkendu sledovali četní malí i velcí návštěvníci Modelového království Žďár.

4.3.2018

Křemešnické sovy letos nehoukaly, zaskočit za ně musel zkušený průvodce

Křemešník – Nejohroženější českou sovu, sýčka obecného, připomenula Soví noc, která se také letos navzdory přetrvávajícímu zimnímu mrazivému počasí uskutečnila o první březnové sobotě na Křemešníku.

4.3.2018

Letošní epidemie na Vysočině se podobá té z počátku roku 2007

Vysočina – Jedenáct let nezažila Vysočina chřipkovou epidemii, s jakou se obyvatelé kraje potýkají letos. Poprvé od roku 2007 je v regionu více než dva tisíce případů akutních respiračních onemocnění v přepočtu na sto tisíc obyvatel. A rovněž podobně jako ve chřipkové sezoně 2006/2007 začala epidemie s příchodem února.

4.3.2018

Na ledové stěně ve Víru trénují horolezci. V provozu má být i příští týden

Vysočina - Čtyřicet metrů vysoká ledová stěna pod hrází přehrady ve Víru na Žďársku o víkendu patří sportovcům z Českého horolezeckého svazu. Od pondělí by měla být k dispozici také ostatním v celodenním provozu, aby si ji mohli zájemci pořádně užít.

4.3.2018

V třebíčském muzeu startuje jarní přednáškový cyklus

Třebíč - S blížícím se příchodem jara připravilo Muzeum Vysočiny Třebíč každoroční cyklus přednášek, které zpestří ještě dlouhé a chladné podvečery. Prezentováno bude celkem pět různorodých témat.

4.3.2018

Jaroměřické žervé sklízí jedno ocenění za druhým

Jaroměřice nad Rokytnou - První místo na Celostátní přehlídce sýrů, ocenění FÉR potravina i titul Regionální potravina Vysočiny – tím vším se může pyšnit žervé Jaroměřické mlékárny. Produkt je vyroben podle tradiční receptury z mléka od českých farmářů. Neobsahuje žádné konzervační látky, barviva ani jiná nežádoucí „éčka“.

3.3.2018

Konec jarních prázdnin na lyžích byl příjemný

Světlá nad Sázavou – Prázdninové lyžování na Vysočině o prvním březnovém víkendu v areálech v regionu vrcholilo. Po mrazivém týdnu, kdy extrémně nízké teploty na řadě míst vyháněly milovníky zimních sportů do tepla, ukázala úvodní březnová sobota vlídnější tvář.

3.3.2018

Co si Žďár počne s Kosinkovou sbírkou? Jasněji má být v květnu

Žďár nad Sázavou - Žďárští ani po několika letech nemají jasno, jak naložit se zhruba dvěma stovkami obrazů, které město získalo z dědictví po malíři Josefu Kosinkovi. Žďáru sbírku spolu s nezanedbatelnou peněžní částkou odkázala Kosinkova dcera Jitka Bödefeldová a její manžel.

2.3.2018

Březen. Stále platí, že je to měsíc věnovaný knihám

Vysočina - Cílem celorepublikové kampaně s názvem Březen – měsíc čtenářů je do knihoven přivést nové čtenáře. Krajská knihovna Vysočiny v Havlíčkově Brodě pro návštěvníky připravila měsíc nabitý zajímavými akcemi, z nichž si může vybrat opravdu každý. 

2.3.2018

Nové jízdní řády MHD lidem v Brodě vrátí okružní spoje

Havlíčkův Brod – Po necelých třech měsících se opět mění jízdní řády městské hromadné dopravy (MHD) v Havlíčkově Brodě. Mnohým cestujícím dělalo problémy přizpůsobit se novému systému, kdy museli častěji přistupovat. Radnice připomínkám vyhověla a ve špičce opět nasadila přímé okružní spoje.

2.3.2018

Humpolečtí budou jezdit na kolech se známými jmény

Humpolec – Cestování po Humpolci zjednoduší a zpříjemní oranžová kola. Během tří měsíců zde totiž odstartuje projekt na.co.KOLO, který bude sloužit nejen jako bezplatná půjčovna kol, ale také jako určitá sociální sonda.

2.3.2018

Do menších vsí v okolí Žďáru lákají stavebníky nižší ceny parcel

Žďársko – Lidé, kteří shánějí stavební parcelu přímo ve Žďáře nad Sázavou, v současné době nemají z čeho vybírat. Naposledy mohli zájemci pořizovat volné pozemky v lokalitě Klafar loni na podzim, kdy bylo všech šestadvacet míst pro výstavbu řadových domků obratem rozebráno. Za metr čtvereční zasíťovaného pozemku byla stanovena cena 1 999 korun včetně DPH. Ceny za plochy určené k budování klasických rodinných domů se přitom díky elektronickým aukcím ve Žďáře šplhají ještě výš.

2.3.2018

Zámostí 2018 nabídne Ondřeje Havelku a zbrusu novou scénu

Třebíč - Červen, léto, sluníčko, skvělé kapely, dobré pití a jídlo, louka pod zámkem a Třebíč. Není potřeba víc napovídat – Zámostí se prostě zase jednou neúprosně blíží! Tradiční multižánrový kulturní festival obsadí Podzámeckou nivu, židovskou čtvrť a vlastně celé město první červnový víkend, tedy v pátek 1. a v sobotu 2. června. A je na co se těšit – neokoukané kapely, Zámostí v modrém nebo zbrusu nová Malá scéna na louce.

1.3.2018

Lyžaři na Novoměstsku si užívali sněhu a sluníčka

Žďársko - O víkendu znovu vyjede technika upravující lyžařské trasy na Novoměstsku. Vítr v minulých dnech částečně zavál najeté stopy a společně se silným mrazem komplikuje úpravu tratí.

1.3.2018

„Chytré“ řízení Žďáru podpoří evropská dotace

Žďár nad Sázavou – Městský dispečink, na který budou napojeny například nové semafory, veřejné osvětlení či vytápění, ale třeba i „chytré“ kontejnery, vznikne ve Žďáře v rámci projektu Smart city. 

1.3.2018

Zámecká zahrada v Kamenici zažije rošádu i propojení s pivovarem

Kamenice nad Lipou – Zámecká zahrada a centrální park na náměstí v Kamenici nad Lipou by mohly v budoucnu doslova rozkvést. Vedení města totiž v rámci postupného zvelebování a oprav veřejných prostranství ve městě chystá obnovit zmíněnou zahradu a upravit prostor okolo kašny na náměstí Československé armády.

1.3.2018

Zákaz vstupu do lesů už neplatí, těžká technika tam ale stále pracuje

Vysočina – V lesích na Vysočině stále pokračuje likvidace následků vichřice Herwart, která se regionem, stejně jako i zbytkem republiky, prohnala v říjnu loňského roku. „Práce zatím probíhají dobře, a to napříč celým regionem. Celkově je zpracováno přibližně čtyřicet procent objemu nahodilé těžby,“ vyjádřila se mluvčí Lesů České republiky (LČR) Eva Jouklová.

1.3.2018

Čtenáři Deníku, dnes testujeme znalosti z češtiny

Znáte vyjmenovaná slova? Poznáte podmět a přísudek? Napíšete správně čárku ve větě? Vyzkoušejte si, co si pamatujete z hodin českého jazyka. Test z mateřštiny najdete v dnešním vydání tištěného Deníku. 

28.2.2018

Silnice u Svratky jsou plné ledu, řidiči se jim raději vyhýbají

Svratka – Na nedostatečnou údržbu krajských silnic si stěžují ve Svratce. Jedná se především o úsek mezi Svratkou a Žďárem, kudy denně řada lidí dojíždí do zaměstnání. Lepší to ale není ani ve směru na Nové Město.

28.2.2018

Policisté v roli hasičů zachraňují a maškary skotačí – prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v úterý 28. února 2018.

27.2.2018

Přísně střeženým prostorem Dukovan prošlo 116 návštěvníků

Dukovany - Mimořádnou příležitost podívat se za betonovou zeď Jaderné elektrárny Dukovany využilo v rámci mimořádných únorových exkurzí 116 návštěvníků.

27.2.2018

O duši je důležité pečovat, říká 101 letá paní

Nové Město na Moravě - Je jí 101 let a patří k nejstarším obyvatelům Vysočiny. Paní učitelka Blažena Šedá tráví posledních 14 roků v bytečku v domě s pečovatelskou službou v Novém Městě na Moravě. V útulné místnosti, obklopená fotografiemi dcery, manžela i papeže Františka. Spokojená, vyrovnaná. V knihovničce má své místo publikace o Martině Sáblíkové, kterou jí superhvězda světového rychlobruslení přinesla osobně a také podepsala.

27.2.2018

Muži, co nacházejí autoklíče, bruslařská magistrála a promrzlé koule: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 19. února 2018.

26.2.2018

Tuhé mrazy přejí bruslení na zamrzlých rybnících

Žďársko – Nejenom na zimních stadionech na umělé ledové ploše se nyní mohou zabavit příznivci bruslení. Tuhé mrazy pokryly dostatečně silnou vrstvou ledu i rybníky, takže se bruslí takřka všude.

26.2.2018

Na Vysočině padaly mrazivé rekordy

Vysočina – Vysočinu sužují od neděle silné mrazy. Nejchladněji bylo z neděle 25. února na pondělí 26. února v Přibyslavi, kde rtuť teploměru v noci klesla na minus 18,8 stupně. Hned na třech stanicích navíc padly i teplotní rekordy.

26.2.2018

Do Šlakhamru míří stále víc návštěvníků, lákají je i tematické akce

Hamry nad Sázavou – Celá řada zajímavých akcí je pro letošek naplánována ve Šlakhamru – kulturní památce Technického muzea Brno nacházející se u Hamrů nad Sázavou na Žďársku. Někdejší Brdíčkův mlýn ožije v první květnovou sobotu, a to tradiční kovářskou akcí.

26.2.2018

Chřipka zabíjela potřetí, epidemie na Vysočině stále trvá

Vysočina – Chřipková epidemie na Vysočině nekončí. Také v uplynulém osmém kalendářním týdnu nemocných v regionu přibývalo, takže po osmiprocentním nárůstu nemocnosti je aktuálně na Vysočině 2199 akutních respiračních onemocnění na sto tisíc obyvatel.

26.2.2018

Na cvičení Ample Strike přiletí letouny F-16 a vrtulníky Apache

Náměšť nad Oslavou - Mezinárodní vojenské cvičení Ample Strike bude v České republice probíhat od 3. do 14. září 2018. Zapojí se do něj patnáct zahraničních armád aliančních a partnerských zemí.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT