Premiér se hodlá setkat s učiteli i žáky. „Přes všechny nesnáze pokračuji se svými kolegy v plnění toho, co jsme slíbili ve volbách a co je náplní programového prohlášení vlády,“ uvedl na svém facebookovém profilu Petr Fiala.

Vláda podle premiéra Petra Fialy (ODS) nemůže pod tlakem ustoupit od snahy o ozdravení veřejných financí. „Ustoupili bychom od dobré budoucnosti," řekl premiér v Brně v den stávky ve školství a dalších odborářských protestů.

Krumlovští stávkující studenti a učitelé vyrazili na protestní pochod proti vládním škrtům ve školství.
Den protestů 2023: Obří stávky se účastnila většina škol, také firmy i úřady

Vláda voličům slíbila, že dá dohromady veřejné finance. Schválený ozdravný balíček a připravovaná důchodová reforma jsou tak podle premiéra nezbytné kroky. Fiala kritizoval odbory, vláda s nimi podle premiéra dlouhodobě jedná. „Zájem domluvit se by ale musely mít obě strany,“ uvedl na adresu odborů.

Za stávkou ve školství a dalšími protesty vidí Fiala snahu odborářských předáků zviditelnit se. „Jako rukojmí drží celou zemi a její zdravou budoucnost," prohlásil ministerský předseda, podle kterého odbory nejspíš berou ochotu k jednání jako výraz slabosti vlády.

Stávkovat, či nestávkovat? Pondělní protest rozděluje i učitele. Ilustrační snímek
Stávkovat, či nestávkovat? Pondělní protest rozděluje i učitele na Vysočině

Kolem stávky ve školství podle premiéra kolují nepravdivé informace, které ovlivňují sami protestující. „Nebudou se masivně rušit nepedagogická místa ani rozdělené třídy,“ upozornil Fiala.

Na škole v Pozdatíně, kam Fiala zavítá, v minulosti působil současný radní pro školství Jan Břížďala  (Piráti) jako statutární zástupce ředitelky.

Celodenní stávka akademiků kvůli mzdám a finanční situaci vysokých škol. Ilustrační snímek
Plat učitele? Často stejný jako ve skladu či na stavbě. Kolik berou ve školách

Podle Jakuba Tomka z oddělení komunikace předsedy vlády jde o běžnou pracovní návštěvu, která se stávkou ve školství nijak nesouvisí. Soukromá Agro škola se navíc do protestů nijak nezapojuje, v pondělí 27. listopadu mají studenti běžné vyučování.

Z Pozďatína premiér zamíří do Jihomoravského kraje, konkrétně do Nové Vsi nedaleko Ivančic. Společně s ministrem zemědělství Markem Výborným zavítají do zemědělského družstva Pooslaví.

V Jihlavě podali výpověď přesčasů všichni lékaři na anesteziologicko-resuscitačním oddělení, pediatrii a interně. Ilustrační foto: Deník/Jaroslav Loskot
Jihlavská nemocnice v problémech: sto padesát doktorů odmítlo sloužit přesčasy