Aktivita klíšťat je i díky teplé zimě nadprůměrně vysoká, uvedla epidemioložka Alena Dvořáková z Krajské hygienické stanice v Jihlavě. Jeden člověk na Havlíčkobrodsku na encefalitidu zemřel.

Hygienici na Vysočině evidují od začátku roku do konce července o pět více případů onemocnění klíšťovou encefalitidou než loni. Nejvíc lidí, a to osm, onemocnělo na Žďársku. Lymskou boreliózou, kterou také přenášejí klíšťata, onemocnělo letos už 160 lidí, loni jich bylo 78. Česko je podle Dvořákové mezi zeměmi EU na prvním místě v počtu onemocnění klíšťovou encefalitidou. Kraj Vysočina je od roku 2006 v počtu případů klíšťové encefalitidy každoročně na druhém místě v Česku za Jihočeským krajem.

Během prázdnin a dovolených lze očekávat, že kontaktů lidí s infikovanými klíšťaty bude přibývat. „Lidé by proto stále měli dbát na prevenci. Vedle používání repelentů a vhodného oblečení je důležité hlavně očkování," řekla Dvořáková. Očkování je možné absolvovat celoročně u praktických lékařů nebo v očkovacím centru Avenier v Jihlavě.

Hygienici letos na Vysočině testovali klíšťata s cílem zjistit míru promořenosti virem klíšťové encefalitidy a bakteriemi lymské boreliózy. V 21 z 29 vytypovaných lokalit byla prokázána bakterie Borrelia burgdorferi, způsobující lymskou boreliózu. „Oproti roku 2015 proto na Vysočině došlo k dramatickému nárůstu tohoto nebezpečného onemocnění," řekla Dvořáková.

Virus klíšťové encefalitidy nebyl zachycen ani v jedné z kontrolovaných lokalit. Přesto v létě onemocnění klíšťovou encefalitidou na Vysočině stále narůstá. „V rizikových oblastech je infikována virem klíšťové encefalitidy jen část klíšťat, maximálně pět procent," uvedla epidemioložka.