A nebude sám. Stejným způsobem odsouzených je ve žďárském okrese několik. Na všechny se vztahuje prezidentská amnestie.

„Co se týče trestů domácího vězení, rozhodnutí by měla jít do pošty zítra," uvedla mluvčí Okresního soudu ve Žďáře nad Sázavou Klára Sklenářová.

Jakmile bude domácím vězňům doručeno rozhodnutí soudu a následně nabude právní moci, trest jim končí.

Trest domácího vězení pro odsouzeného znamená, že musí být ve svém bydlišti o víkendech a státních svátcích po celý den. A rovněž ve všední den od 22 do 5 hodin.

Podobným způsobem budou soudy vyřizovat tresty obecně prospěšných prací.

Zaměstnanci žďárského soudu ještě přesně neví, kolika lidí, kteří ve Žďáře byli odsouzeni, se bude prezidentská amnestie týkat. „Konkrétní údaje budeme moci poskytnout až v příštím týdnu," sdělila Sklenářová. „Jde o stovky a stovky spisů, které musíme projít. Primárně je rozhodováno ve věcech nástupu a výkonu trestu odnětí svobody. Následně se vyřizují věci, kdy dochází k prominutí dalších trestů nespojených s odnětím svobody. Jedná se o agendu, která musí být vyřízena přednostně s největším urychlením," dodala mluvčí.

Lidé, kteří se díky amnestii dostali z vězení, se objevují i na Žďársku. Na tuto skutečnost zareagovali také policisté, kteří se obávali, aby nedošlo k incidentům a navýšení trestné činnosti tak, jako se to stalo v jiných částech státu. „Posílili jsme hlídky, a to zejména na nádraží," sdělil zástupce vedoucího žďárských městských policistů Luboš Skřivánek.

Potíže s amnestovanými zatím neregistrují ani státní policisté.

Podle krajské policejní mluvčí Dany Čírtkové nemuseli řešit ani problémy, které by byly spojeny přímo s odchodem amnestovaných vězňů z obou krajských věznic ze Světlé nad Sázavou na Havlíčkobrodsku a Rapotic na Třebíčsku. Potíže nebyly ani s osobami, které na propuštěné vězně čekaly.

Většinu z lidí, kteří byli  Deníkem osloveni ve žďárských ulicích, prezidentská amnestie minimálně rozhořčila.

„Je to výsměch všem slušným lidem, kteří platí daně, nekradou, nepřepadávají, netunelují. A také výsměch policistům a soudcům, kteří se postarali o to, aby darebáci skončili ve vězení," myslí si Pavel Janoušek ze Žďáru nad Sázavou.

„Když už amnestie, tak posuzovaná případ od případu, a nikoliv hromadná. Co třeba ten příklad muže, který strávil půl života po kriminálech, co proběhl ve všech médiích. To že není recidivista? A co tuneláři, díky kterým lidé přišli o miliony? To není závažný čin? Havlovi se zazlívalo, že na nás před lety pustil kriminálníky, ale tohle je ještě daleko horší. A daňový poplatník to pěkně všechno zaplatí," dodal Karel Blažek, další ze žďárských obyvatel.