„Ve čtvrtek dopoledne jsme pokáceli strom, který vykazoval podobné poškození jako ten, který ve středu sám spadl. Jde o preventivní opatření," oznámil včera dopoledne vedoucí Technických služeb města Havlíčkova Brodu Karel Milichovský.

Vzrostlý jasan, jehož kmen měl v obvodu 215 centimetrů, se ve středu s největší pravděpodobností vyvrátil kvůli úplně ztrouchnivělému kořenovému systému. Jeho pád zaznamenali svědci, podle nichž byl slyšitelný až dopad stromu na zem. Tou dobou bylo navíc naprosté bezvětří a nepršelo. Jenže v posledních hodinách se počasí výrazně zhoršilo a hrozí podmáčení půdy.

„Strom bychom pokáceli bez ohledu na počasí. V našem zájmu je zajistit v parku maximální bezpečnost. Nechceme podcenit žádné nebezpečí," podotkl Milichovský.

Strom, který včera pracovníci technických služeb preventivně pokáceli, byl označen jako rizikový a určený ke skácení už před několika dny. Středeční událost jen jeho pokácení urychlila.

Lidé mohou i přesto park i nadále navštěvovat. Zatím nebylo vydáno žádné omezení pohybu v parku. Správce má v plánu provést v nejbližší době další opatření pro další zvýšení bezpečnosti.

„Jsme domluveni s arboristou, který od pondělí prověří stav stromů v dané lokalitě, a na základě jeho zjištění budeme postupovat dál. Také máme v plánu provést na některých vybraných stromech tahové zkoušky," přiblížil další kroky Karel Milichovský.

Stromy v parku budou muset odborníci posoudit i kvůli tomu, že se stromy na první pohled nezdají nijak poškozené a zdánlivě vypadají zdravě stabilně. Strom, který samovolně spadl, při dopadu poškodil další tři stromy. Jeden dokonce přerazil v půli. Další dva mají poškozenou kůru. Koruna stromu dopadla do rybníku. Místo je celkově velmi frekventované. Na procházku tudy chodí desítky lidí včetně dětí. Někteří pak k rybníku například chodí krmit kachny.