Celkem 100 400 fanoušků vytvořilo strhující atmosféru při závodech Světového poháru v biatlonu v Novém Městě na Moravě. Vysočina tak během tří soutěžních dnů předčila i tradiční německá centra biatlonu jako Ruhpolding či Oberhof.

Rekordní diváckou kulisu ocenil i pozdější dvojnásobný vítěz pohárových závodů, Slovinec Jakov Fak. „Myslím, že to byl nejlepší podnik ve světovém poháru," vzkázal biatlonista, který v Novém Městě vyhrál jak sobotní sprint, tak i nedělní stíhačku.

Vysočina Arena po dvou letech od uspořádání bezchybného světového šampionátu opět potvrdila, že Nové Město biatlon miluje. Prokázala to nejenom rekordní návštěvou, ale i spontánními projevy fanoušků, kteří o přestávkách mezi jednotlivými závody například zvesela povzbuzovali týmové kouče, spěchající na svá traťová stanoviště.

Někteří výzvu přijali a do kopců upalovali ve vlastních trenérských závodech. „Máte smysl pro zábavu. To se jen tak nevidí. I jinde ve světě se povzbuzuje, ale tady to má takový bezprostřední podtext," všiml si unikátní kulisy německý fanoušek Peter Baumann.

Odlehčenou sportovní show, ve kterou se třídenní světový pohár na Vysočině proměnil, navštívila i řada známých českých osobností včetně předsedy vlády Bohuslava Sobotky, herce Miroslava Donutila či známých sportovců z nebiatlonových odvětví.

Někteří z nich vystoupili také v doprovodném programu ve Vysočina Areně. Badmintonista Petr Koukal, partner biatlonové reprezentantky Gabriely Soukalové, například divákům představil preventivní projekt nazvaný STK pro chlapy. „Tak jako jezdíme na prohlídky se svým autem, i my sami bychom měli chodit na pravidelné prohlídky svého těla," vzkázal sportovec, který se před několika lety léčil z rakoviny varlat.

Před zaplněnými ochozy se ukázal i olympijský vítěz v závodech horských kol Jaroslav Kulhavý. „Na pouti mi střílení docela šlo," reagoval Kulhavý na dotaz, jak by si asi počínal při biatlonu. Kulhavý, který Vysočina Arenu dokonale zná díky tamním závodům světového poháru bikerů, nakonec pozval fanoušky na mistrovství světa v závodech horských kol, které se v areálu nad Novým Městem na Moravě uskuteční v příštím roce.

Z organizačního hlediska se právě uplynulý biatlonový pohár v Novém Městě obešel bez výraznějších potíží. Přestože fanoušci po skončení každého závodního dne například museli trávit hodinu až dvě v kolonách, dopravní kolaps v Novém Městě nenastal.

Jediným viditelným problémem tak z organizačního hlediska zůstala samotná rekordní návštěva, která znepříjemňovala divákům pohyb ve sportovním areálu, a zejména na občerstvení se čekaly dlouhé fronty. „Člověk si musel vybrat buď závod, anebo párek. Já zvolil samozřejmě to první," nechal se slyšet fanoušek Jiří Kilián z Brna.