To jsou nejdůležitější výstupy ze schůze bezpečnostní rady města v souvislosti s planým spuštěním varovných sirén a rozhlasového hlášení o evakuační výzvě z předchozího týdne.

Úder blesku do objektu radnice způsobil minulé úterý nejenom stotisícové škody na počítačové síti, ale především chaos a desítky minut napětí mezi obyvateli druhého největšího města žďárského okresu. Ti nevěděli, co se děje. „V této souvislosti se členové bezpečnostní rady města dále dohodli na tom, že se uskuteční simulovaná cvičení krizového štábu a budeme chtít, aby hasiči a městští policisté měli dle manuálu do budoucna přístup do systému automatického varování," vyjádřil se velkomeziříčský starosta Radovan Necid. S ohledem na cenové nabídky, možnosti městského rozpočtu a účelnost připustil šéf radnice možnost nákupu vysílaček, či dalších tlampačů. Dva jsou v současné době umístěny na služebních vozech strážníků.

Na schůzi bezpečnostní rady města se dále hovořilo o rozdělení úkolů a pravomocí při neštěstí. „Starosta by byl v kontaktu se složkami integrovaného záchranného systému, místostarosta a radní by byli pověřeni informováním obyvatel o události. Důležité je v takových situacích i nastavení mobilních telefonů všech těchto lidí, a to tak, aby se ve vypjaté situaci dovolali na klíčová telefonní čísla a naopak neměli přístroje zahlcené voláním zvenčí," popsal starosta Radovan Necid.

O nečekané problémy s vyřazením komunikačních linek a spuštěním planého poplachu po přímém zásahu bleskem se již zajímal předseda Bezpečnostní komise Rady Kraje Vysočina Jan Slámečka. „Se starostou Radovanem Necidem jsem hovořil telefonicky. Budu chtít určitě znát konkrétní opatření, která v souvislosti s událostí ve Velkém Meziříčí radní přijmou. Totéž se totiž může stát kdykoliv v kterémkoliv jiném městě," řekl včera Jan Slámečka.

Necid považuje osobně tuto situaci za přínosnou v tom ohledu, že odhalila slabinu v městských bezpečnostních plánech.