Tím uzavírky u Brtnice ale zdaleka nekončí. Na přelomu května a června budou jiní stavbaři o kus dál u Příseky dodělávat obchvat. Také s úplnou uzavírkou. Objízdná trasa do Jihlavy přes Stonařov, Vílanec a další obce měří téměř dvacet kilometrů a bude platit dohromady čtyři měsíce. I přesto, že už za týden mají začít dlouho očekávané opravy průtahu Stonařovem na silnici první třídy. To znamená, že přibude další komplikace.

„Místní komunikace do Příseky a dále do Jihlavy jsou slabé, nápor objízdné trasy by neudržely," vysvětlil místostarosta Brtnice Pavel Rubeš, proč je objízdná trasa tak dlouhá a vede přes Stonařov.

Investorem obou dopravních akcí je Kraj Vysočina, opravy před Brtnicí dělá firma Eurovia, která o uzavírku požádala odbor dopravy jihlavského magistrátu. „Ano, uzavírku jsme i s objízdnou trasou povolili. Ta první trvá do 1. června. Na ní ihned navazuje od 1. června uzavírka u Příseky kvůli dokončení obchvatu. Ta je povolena do konce srpna," potvrdil vedoucí dopravního odboru jihlavského magistrátu Ján Tinka.

Objízdná trasa do Jihlavy je však příliš dlouhá, proto si to většina osobních aut zkracuje po místní komunikaci směrem na Uhřínovice. „Jezdí tudy například lidé do Příseky a ti, co to tady znají," potvrdil místostarosta Rubeš. Kromě řidičů, kteří jsou znalí místních poměrů, tudy jezdí také veřejná linková doprava.

„Přes Uhřínovice teď jezdíme každý den, zvýšený provoz je tam znát. Naštěstí auta vjíždí pouze na okraj obce, takže obyvatelé tu mají pořád relativně klid," uvedla jedna z obyvatelek Brtnice, která si nepřála zveřejnit své jméno. „Silnice je tu ale úzká, takže jsem ráda, že ještě nenapadlo žádný kamion tudy jet, to by se dvě auta vedle sebe nevešly," zapřemýšlela nad možnou komplikací místní.

Objízdná trasa kvůli dvěma dopravním stavbám u Brtnice vede přes Stonařov. Starosta městyse František Plavec má trochu obavy, co objížďka udělá s provozem ve Stonařově, až tu začnou dlouho očekávané opravy průtahu.

Průtah bude opravovat Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Bude se pracovat po jednotlivých úsecích a dopravu zde budou řídit semafory. Začne se na Jihlavu. „Práce se budou dělat po etapách. Vím, že se bude křížit oprava s objízdnou trasou, mám z toho trochu obavy," připustil starosta Stonařova František Plavec.

Stavbaři totiž ve Stonařově začnou nejprve s úsekem od Jihlavy ke křižovatce na Brtnici a na Třešť. Na obou koncích budou semafory, které budou vozidla pouštět. Intervaly by měly být zhruba kolem pěti minut.

„Předpokládám, že se budou tvořit kolony v ranních hodinách, kdy budou lidé jezdit do práce a potom kolem třetí hodiny odpoledne," myslí si starosta Plavec.

Na křižovatce se budou navíc potkávat auta z objízdných tras. Ideální by tam proto bylo, kdyby se auta pouštěla v takzvaném řazení do zipu. To však bude záležet na ohleduplnosti řidičů.

Podle starosty Plavce začnou práce na průtahu v pondělí 18. května a potrvají až do konce září. Na rekonstrukci vyčlenilo ŘSD kolem dvaceti milionů korun.

Co se týče obchvatu Příseky, i tady už je zřejmé, kdy bude obchvat dokončen. Práce jsou zde naplánovány do konce srpna, v září by se tedy po něm měla projet první auta. Obchvat bude mít přes tři kilometry.