„Na některých hnízdech v České republice už čápi jsou, ale ti, kteří hnízdí ve Žďárských vrších, mají zpoždění. Koncem března už se většinou vrací, letos na ně pořád čekáme," uvedla mluvčí Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Žďárské vrchy Jana Kristianová.

„Je to letos nějaké divné, už dlouho jsme nezažili, že by čápi vůbec nepřiletěli nebo dorazili tak pozdě," potvrdil i starosta Nového Veselí, které sice neleží přímo v CHKO, ale zato je proslaveno čapí reality show, Zdeněk Křivánek.

Ochranáři chtějí postupné přílety čápů bílých zmapovat. S tím se obracejí i na veřejnost. „Budeme rádi, když nám lidé dají vědět. A mohou využít také aplikaci, kterou najdou na internetové stránce www.birds.cz. Ta je zaměřena na pozorování ptáků. Každý může své poznatky o příletech zapsat do databáze, popřípadě pořídit fotografii," sdělila Jana Kristianová.

Dlouholetá pozorování

První „vlaštovka" v podobě návratu čápa bílého se už objevila. „Tento týden přiletěl čáp do Vojnova Městce. Takže se pomalu vracejí. Bílí čápi většinou přilétají měsíc poté, co na svá hnízdiště dorazí černí čápi. Potvrzují to dlouholetá pozorování. Prvního černého čápa jsem letos zahlédl 18. března, takže předpokládám, že během týdne, čtrnácti dnů by měli přiletět i bílí," informoval Petr Mückstein ze Správy Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy.

Ruku v ruce s návratem tohoto ptačího druhu přicházejí i boje o hnízda, které se na mnohých lokalitách odehrávají. „Většinou se bojů účastní samice. Funguje to tak, že přiletí samec, který se usadí na hnízdě. Ten pak čeká na samici. Pokud přiletí kromě jeho loňské družky i jiná čápice, pak se samice o samce a o hnízdo poperou. A čáp jen z hnízda v klidu sleduje, jak se o něj dvě ‚ženské' perou," popsal pikantnosti z čapího soužití Petr Mückstein.

Souboje ve vzduchu ale nejsou vždy úsměvné. Většinou je tomu naopak. „Boje jsou velmi tvrdé. V minulosti jsme zaznamenali i tragické události v rámci bojů o hnízdo. A stalo se také, že hnízdo bylo na komíně továrny, do níž vedly velké prosklené dveře. Čápice se v nich viděla a svůj odraz považovala za sokyni, na kterou začala útočit. Skončilo to těžkým zraněním, polámanými křídly a zlomeným zobákem," popsal jednu z čapích tragédií Petr Mückstein.

Podobný boj o hnízdo bude zřejmě letos čekat i novoměstskou čápici Anitu, kterou vloni ochranáři nalezli zraněnou a nějakou dobu ji léčili v záchranné stanici v Pavlově. Koncem července byla vypuštěna zpět do volné přírody, než se ale stačila vrátit zpět na hnízdo, bylo už obsazené novou čápicí. „Čápi zatím na komín do Nového Města nepřiletěli, ale čekáme je každým dnem. Jsem zvědavý, jestli se vrátí i Anita, zda tu dlouhou cestu přežije bez úhony. Poznáme ji snadno, podle zvětšeného kloubu na zraněné noze," řekl ornitolog Jaromír Čejka.