České korunovační klenoty se na zámku ve Světlé nad Sázavou objeví vůbec poprvé v historii. „Jedná se o mistrovské repliky nejcennějšího pokladu,“ nalákal na výstavu na sítích světelský zámek. Návštěvníci tak mohou vidět na jednom místě kopii svatováclavské koruny, středověkého žezla, jablka i korunovačního meče.

Na výstavu českých korunovačních klenotů mohou zájemci přijít letos od 1. prosince. V zámku naplánovali konec výstavy na termín 31. ledna příštího roku. Autorem replik korunovačních klenotů je uznávaný český zlatník Jiří Urban, který vyráběl šperky například pro anglickou královnu Alžbětu II. Přesnou repliku korunovačního meče zhotovil zbrojíř Patrick Bárta.

Zdroj: Youtube

Výstavu korunovačních klenotů doplní i informační panely a exponáty, které návštěvníkům napoví něco o osudech dvaadvaceti vladařů napříč pěti staletími. „K nejzajímavějším exponátům patří ukázka Řádu zlatého rouna a Longinova kopí, kopie slavnostních šatů Marie Terezie a korunovačního pláště Ferdinanda II., oficiální replika Pražského Jezulátka či příklady husitských zbraní,“ stojí na webu zámku.