Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), které o nejfrekventovanější silnici na okrese pečuje, totiž pro letošní rok plánuje další opravy. Jisté už je, že hned jak to jarní počasí dovolí, nejdříve však na začátku dubna, se uzavře průjezd Vladislaví. Stařičký most přes Mlýnský potok u základní školy ustoupí zcela novému. „Firmu, která práce provede, jsme už vybrali. Na přesném harmonogramu prací se tedy už pracuje, znám ale ještě není," potvrdila ředitelka ŘSD pro kraj Vysočina Marie Tesařová.

Nový železobetonový most, který bude rozměry počítat i s případným budováním chodníků po obou stranách vozovky, vyjde na více než pět milionů korun.

S dalšími až pětačtyřiceti miliony počítá projekt na rekonstrukci vozovky v části průtahu v Náměšti nad Oslavou. Půjde o úsek od kruhové křižovatky v blízkosti centra města směrem ke Kralicím. „Bude se opravovat povrch silnice a také most přes řeku Oslavu," doplnila Marie Tesařová.

U této zakázky zatím vítězná firma známá není. Stavba si ale vyžádá dopravní omezení, možná i úplnou uzavírku silnice. Práce by měly podle odhadů ŘSD trvat až sedm měsíců. „Bude záležet na firmě, jak se k tomu postaví a kdy začne. My jí ale samozřejmě dáme hraniční termíny," podotkla Tesařová.

Dvě omezení

Vzhledem k časové náročnosti rekonstrukcí v Náměšti je pravděpodobné, že řidiči se s dopravními omezeními nebudou potkávat pouze tam, ale zároveň také o třináct kilometrů dál ve Vladislavi.

Náhradní trasy za opravované úseky se teprve budou upřesňovat. Už jejich plánování však významně ovlivní budování kanalizace v Kralicích nad Oslavou. Práce tam sice nenaruší nedávno opravený průtah obcí, rozkopané ale budou silnice nižších tříd ve směru k Jinošovu a také Březníku. „Pokud půjde vše dobře, mohlo by se v polovině roku začít stavět," poznamenal kralický starosta Emil Dračka.

Cena za novou kanalizaci a čistírnu odpadních vod pro Kralice a nedalekou místní část Horní Lhotice podle něj přesáhne sto milionů korun.