Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Chodci ve Ždírci v Brodské ulici riskují zdraví a život

Ždírec nad Doubravou – Hazardu se zdravím a se životem vůbec se vystavují někteří obyvatelé Ždírce nad Doubravou, když se snaží přeběhnout, třeba i v dopravní špičce, frekventovanou Brodskou ulici.

16.1.2014
SDÍLEJ:

Přechod byl, už není. Na značený přechod u kina si obyvatelé Ždírce zvykli. Když zmizel, používají to místo dál, bez ohledu na následky. Foto: Deník/Štěpánka Saadouni

A to jen proto, aby nemuseli jít o notný kus dál, k nejbližšímu značenému přechodu směrem k místnímu supermarketu.

Na Brodské ulici ve Ždírci nad Doubravou, hned proti místnímu kinu, byl celá léta značený přechod pro chodce. Místní si na něj zvykli, ale přechod byl před více než dvěma lety zrušen. Někteří obyvatelé města to ale doposud nevzali na vědomí a přes silnici přebíhají dál.

„Bohužel, je to tak," potvrdila informace o doslova kaskadérských kouscích některých ždíreckých obyvatel vedoucí informačního centra ve Ždírci Zdenka Lédlová. Do frekventované silnice s oblibou vstupují například někteří návštěvníci ždírecké městské knihovny. „Nejsmutnější je, že to často bývají staří lidé, kteří mají potíže 
s pohybem, a také děti," řekla vedoucí infocentra.

Řidiči musí být stále ve střehu

Přes Brodskou ulici přebíhají v nejméně vhodném místě a v nejméně vhodné době také návštěvníci nedaleké restaurace s tím, že nejbližší značený přechod je daleko, a tak si nechtějí zacházet.

Řidiči, kteří městem projíždějí často, to už vědí a nemají z toho radost. „Musíte být pořád ve střehu. Nevíte, kdy vám někdo skočí pod kola, děcko nebo důchodkyně. Já ty lidi nechápu. Kolikrát se stane, že řidič někoho srazí 
na přechodu, kde chodec má přednost, a tady žádný přechod není," postěžoval si místní řidič Karel Svoboda.

Krajský dopravní inspektorát Policie ČR začal v roce 2011 posuzovat technické parametry všech stávajících přechodů pro chodce na Vysočině podle vyhlášky Ministerstva pro místní rozvoj o obecných technických požadavcích zabezpečujících bezbariérové užívání staveb. Tato vyhláška podstatně zpřísnila podmínky nejen pro výstavbu nových přechodů pro chodce, ale i pro již existující přechody.

Přechod v Brodské ulici parametrům nevyhověl. Musel proto pryč. Nové silniční přechody, ovšem podle stávajících bezpečnostních pravidel, si města a obce mohou nechat vybudovat, ale za vlastní peníze. Vedení města Ždírce nad Doubravou se snaží bezpečnost chodců v Brodské ulici vyřešit.

Jenže to nebude jednoduché, ani levné.

„Existuje projekt, máme již stavební povolení. Problém je v tom, že nový přechod může být až asi 85 metrů od křižovatky a toto řešení nikomu nevyhovuje. Investice zhruba  milion korun se jeví jako naprosto neúčelná. Poslední rozhodnutí rady města je takové, že město bude při stavbě víceúčelového sálu usilovat o zřízení plně světly řízené křižovatky," vysvětluje starosta Jan Martinec.

Přechody řeší také Česká Bělá a Brod

Je to sice investice ve výši nad tři  miliony korun, ale jiné lepší řešení prostě není. „Nepočítám-li uvažovaný obchvat Ždírce, který existuje ve studii, ale obávám se, že se o něm bude příštích 20 let pouze mluvit, jako o obchvatu Havlíčkova Brodu," konstatuje starosta Martinec.

Podobný případ, jako ve Ždírci nad Doubravou, řeší i městys Česká Bělá.  V České Bělé, naproti poště a úřadu městyse, zrušili přechod pro chodce. Přesto, že je silnice v tomto úseku poměrně nebezpečná, v blízkosti je dokonce základní škola, podmínky pro přechod podle Krajského úřadu v Jihlavě nesplňovaly potřebné technické parametry.

Přesto, že kolem České Bělé vede obchvat, automobilová doprava z centra městečka nezmizela. Navíc vozovka je v tomto úseku opravdu nebezpečná. Vede z mírného kopce, auta vyjíždějí ze zatáčky. V městečku proto připravili projekt, jenž počítá se zúžením silnice, rekonstrukcí chodníků a jejich snížením i případným osvětlením. To ale bude stát přes milion korun.

O značený silniční přechod bojují už dlouho také obyvatelé Havlíčkova Brodu kolem frekventované výpadovky na Jihlavu. Na rozdíl od Ždírce či České Bělé v těchto místech přechod nikdy nebyl. Ovšem  i tady chodci riskují denně život, když přebíhají silnici Lidická, kde se vysokou rychlostí řítí osobní i nákladní doprava. Tato silnice je stejně nebezpečná, jako silnice Masarykova na opačném konci Brodu, kde došlo v posledních letech k několika úmrtím. Jenže na Masarykově ulici si občané vymohli kromě značených přechodů i nový podchod.

Ten, kdo se chce dostat z jedné strany silnice Lidické na druhou, musí absolvovat sáhodlouhou a zbytečně komplikovanou cestu až dolů do města na křižovatku u čerpací stanice Aral. Proto naprostá většina místních riskuje zdraví a problematickou silnici přebíhá.

Radní na havlíčkobrodské radnici žádosti obyvatel Jihlavské o značený přechod stále odmítali s tím, že to z různých důvodů není možné. Až v poslední době se o jeho stavbě začalo opět mluvit. Drahé silniční přechody nechalo, s ohledem na bezpečnost chodců, vybudovat loni i město Přibyslav.

Autor: Štěpánka Saadouni

16.1.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Moštování, ilustrační foto.

V moštárně už lisovali i kiwi

Hráči Vysočiny nemohou stále najít recept na zkrocení vršovických klokanů. 
Nevyšlo jim to ani v jednom z předchozích osmi prvoligových pokusů. Dočká se Vysočina v pátek?

Jihlavské fotbalisty čeká velká výzva. Konečně vybrat klokaní kapsu

Zamčené kolo v lese ukradl neznámý zloděj

Horní Dubenky – Nejspíše to byl houbař, který jel do lesa na svém černém elektrokole. Přivázal ho lanem ke stromu a odešel do lesa. Když se ale k němu vrátil, tak už tam nebylo.

Kam za sportem na Jihlavsku

Jihlavsko - Kam za sportem na Jihlavsku.

Na jihlavské radnici vrcholí přípravy blížících se voleb

Jihlava - Už zítra 20. října začínají volby do Poslanecké sněmovny, dolní komory Parlamentu ČR. Hlasovat se začne od 14 hodin a voliči budou moct přijít až do desáté hodiny večerní. V sobotu je pak možné vhodit svůj hlas pro preferované kandidáty od osmi hodin ráno do dvou hodin odpoledne.

Basketbalisté BC Vysočina chtějí prolomit prokletí s GBA

Jihlava – Počtvrté v nové sezoně se představí prvoligoví basketbalisté BC Vysočina před svými fanoušky. Tentokrát budou svěřenci trenéra Pešouta hostit pražský výběr GBA, se kterým nemají zrovna lichotivou bilanci.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení