Na Dni českého strakatého skotu budou plemenní býci a dojnice už po deváté hodině ráno předvedeni před odbornou porotu, která určí šampiona XI. národní výstavy téměř sto let starého českého plemene.

Odborný seminář

Český strakatý skot byl jako samostatné plemeno uznán ve třicátých letech minulého století, které bylo vyšlechtěno z horského strakatého skotu dováženého po 1. světové válce do Čech a na Moravu ze Švýcarska. Pro vynikající vlastnosti a široké využití je jeho chov možný na všech kontinentech. Na celkovém stavu hovězího dobytka u nás se nyní podílí přibližně jednou polovinou. Cílem chovatelů je, aby krávy za laktaci nadojily 6 až 7,5 tisíce litrů mléka a býci ve výkrmu na své váze přirůstali až 1,3 kg denně.

Čtvrteční výstavu v Radešínské Svratce i mezinárodní odborný seminář o nových trendech chovu, který se však uskuteční o den dříve ve Skalském dvoře v Lísku, pořádá Svaz chovatelů českého strakatého skotu. Jeho předsedou je Roman Šustáček z radešínskosvratecké společnosti Proagro. Spolupořadateli jsou Ministerstvo zemědělství České republiky a Kraj Vysočina.

„Po soutěži ve zručnosti ovládání zemědělských strojů Manitou vystoupí v rámci kulturního programu zpěvák Petr Bende se svojí kapelou a cimbálová muzika Grajcar z Dolních Bojanovic," uvedl za Svaz chovatelů českého strakatého skotu Pavel Král.

Pro vítěze klání v odhadu hmotnosti zvířat a miss sympatie jsou připraveny hodnotné věcné dary.

Program
XI. národní výstava Den českého strakatého skotu, Radešínská Svratka 6. září 2012
9.15 Zahájení výstavy
9.45 Předvádění zvířat
12.30 Finále soutěže krav, předání cen
12.45 Vyhodnocení doprovodných soutěží
13.30 IV. Manitou CUP o pohár Moreau Agri
Od 16.00 Koncert Petr Bende & Band, cimbálová muzika Grajcar
Odborný program
Mezinárodní seminář
Doprovodné akce
volná expozice plemenného a zástavového skotu, prasat, ovcí a rovněž koz, expozice zemědělské techniky, služeb a výrobních programů, volba miss sympatie, speciality z hovězího masa a mléčných výrobků po celý den, info koutek pro děti s názvem „Kde se bere mléko?", výcvik záchranářských psů, ukázka westernové jízdy nebo jízda na elektrickém býkovi