Novoměstsko bývá považováno za kolébku lyžování. Rok co rok je v tomto regionu připraveno více než sto kilometrů strojově upravených běžkařských tras. O těch si ovšem milovníci bílé stopy mohou zatím nechat jenom zdát. Absence tratí se promítá i do obsazenosti ubytovacích zařízení. „Máme některé lidi domluvené, ti své rezervace zatím neruší. Ale když je sníh a jsou najeté stopy, je to určitě mnohem lepší, to pak budova doslova praská ve švech. Lidé pak volají pokaždé těsně před víkendem a ptají se na volné pokoje. Takových nárazových rezervací ale zatím moc neregistrujeme. Kromě ubytování máme i restauraci, ta je v tuto dobu využívána častěji. Zastavují se u nás často kolemjdoucí, které lákáme především na českou kuchyni a různé speciality, třeba na pečené jehněčí koleno,“ popsala současnou situaci v turistickém ruchu na Novoměstsku Alice Kučerová z Hotelu Rokytno.

Lidé na Novoměstsko pravidelně jezdívají nejen za vlastním sportovním vyžitím, ale také coby sportovní fanoušci. „Pravidelně se jezdíme podívat na velké biatlonové závody do Vysočina Areny jako je například mistrovství světa či světový pohár. Ty mívají úžasnou atmosféru. Lidé fandí ostošest hlavně našim borcům, ale nezapomínají pochválit i soupeře, pokud jsou opravdu dobří. Je to něco skvělého, nedá se to ani pořádně popsat. Menší závody už mě moc nelákají, tribuny jsou poloprázdné a to není ono. Když tam jedeme, domlouváme si samozřejmě i ubytování, většinou hledáme nějaký penzion v okolí. Zamlouvat si to v době konání velkých závodů musíme dlouho dopředu a mnozí ubytovatelé taky pěkně zvedají ceny. Letos se tam chystám na lyže, ve Vysočina Areně jsou prý upravené tratě, i když jinde sníh chybí. A žádné velké závody se tam teď nekonají, takže jsou penziony poloprázdné a můžu si vybírat,“ pochválil situaci z pohledu zákazníka Radim Kleczka z Jihlavy.

Podobně jako ubytovatelé na Novoměstsku jsou na tom také v Dalečíně na Bystřicku. „Lidé u nás byli na Vánoce a na Silvestra, to byl zájem opravdu veliký. Teď je to spíš takové mrtvé, to víte, nejsou to hory. Když napadne sníh, hlásí se nám především zájemci z Brna, pak se to opravdu rozjede. Od příštího týdne sice máme pár rezervací, ale čekáme na sníh. V zimě většinou týdenní rezervace nemíváme, ty nám zájemci hlásí spíš v létě. V zimní sezoně je to nárazové, lidé jezdí na tři čtyři dny nebo na prodloužený víkend,“ poznamenal Ivo Doležal ze Ski areálu Dalečín.

Ubytovatelé, kteří provozují svá zařízení v těsné blízkosti sjezdovek, jsou na tom přece jen o něco lépe. Několik vleků na Vysočině stále jede a nabízí lyžařům a snowboardistům dokonalé vyžití na technickém sněhu. „U nás žádný zásadní problém není, sjezdovka zatím jede, lyžovat se dá a už od příštího týdne nám začnou najíždět školy na lyžařské kurzy. Pouze některé sportovní kluby nebo školy v přírodě si přesunuly termín na pozdější dobu, ale jinak lidé zamluvené ubytování neruší,“ řekl Jiří Pálka z Ski klubu Velké Meziříčí, který kromě provozování lyžařského areálu na Fajtově kopci nabízí i ubytování v lyžařské chatě.

Ani v Poutním hotelu Křemešník na Pelhřimovsku, který se taktéž nachází v těsné blízkosti sjezdovky, si nestěžují. „Před koncem roku jsme měli hodně narváno, teď si užíváme chvilku klidu a připravujeme se na lyžařské kurzy. Zájemcům nabízíme i zvýhodněné balíčky, takže je z čeho vybírat,“ nechala se slyšet manažerka hotelu Lucie Steinhauser.

Svou zimní dovolenou si ale lidé dokážou užívat i jinak než na zasněžených svazích a stráních Vysočiny. „Mám před sebou týden volna a původně jsem si chtěl vyrazit na běžky. Mám rád trasy na Žďársku a Novoměstsku, vedou v převážné většině pěknou přírodou a bývají dokonale upravené. Bohužel jsem se však s termínem dovolené netrefil, sněhu moc není, ale nezrušil jsem ji. Naopak, dokážu si volných dnů užívat i jinak. Půjdu se podívat na poutní kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře, mám památky rád. A taky se chystám do Městských lázní v Novém Městě na Moravě, tam jsem ještě nebyl. Vždycky si nějaký program najdu, je z čeho vybírat,“ usmál se Filip Mokrý z Havlíčkova Brodu, který se v rámci zimní dovolené vydal na Žďársko.