Během šesti měsíců na Vysočinu zavítalo přes 260 tisíc osob, což je o jedno procento více než o rok dříve. To je po Středočeském kraji druhý nejnižší nárůst v republice.

Stále přitom převyšuje počet hostů z tuzemska, je jich šestaosmdesát procent. Počet zahraničních hostů na Vysočině byl ze všech krajů druhý nejnižší. „Vysočina patří v mezikrajském srovnání k regionům, které nejsou pro zahraniční návštěvníky příliš atraktivní,“ potvrdil Vlastislav Valda z jihlavské pobočky Českého statistického úřadu. Přesto jejich počet letos výrazně vzrostl, o více než osm procent. To je mezi kraji čtvrtá nejvyšší hodnota.

Ilustrační foto.
Noční život k modernímu městu patří, říká radnice

Mezi zahraničními turisty výrazně převažují hosté ze Slovenska, ti tvoří celou čtvrtinu a Německa, kteří se na celkovém součtu podílí více než dvaceti procenty. Početné jsou i návštěvy z Polska, další národnosti již nejsou příliš časté.

Na Vysočině se nejvíce ze všech krajů zvýšil počet přenocování zahraničních návštěvníků. „Průměrný počet přenocování na jednoho zahraničního hosta činil v Kraji Vysočina 2,3 noci,“ dodal Valda.