Výstava pořádaná Leteckomodelářským klubem (LMK) Jiřice potrvá do 27. ledna a je otevřena i o víkendech, kdy jsou navíc přítomni i členové klubu, aby zvídavým návštěvníkům zodpověděli jejich dotazy. V sobotu si vyhradili čas předseda LMK Jiřice Ladislav Farka a člen klubu Václav Benda.

Ochotně se svěřují i s tím, kolik letů pro jejich modely nedopadlo dobře. „Havaroval jsem jednou," prozrazuje Václav Benda, když seznamuje návštěvníky s modely vrtulníků. Jistě mezi ně ale nepočítá momenty, kdy škodu utrpělo něco jiného než helikoptéra. Při ukázce létání s jedním z modelů konstatuje, že je to dobrý „zařezávač záclon a květin".

Naučit se létat s vrtulníky je podle jeho slov podobně složité jako naučit se dobře jezdit autem. „Takových dvacet hodin potřebujete, abyste ho vůbec udrželi ve vzduchu, čtyřicet hodin než si trochu sebevědomě troufnete s vrtulníkem létat," popisuje. Vytrvat je podle něho chvílemi těžké, protože v určitém bodě přijde krize, kdy s tím chce člověk praštit. „Kdo ji ale překoná, propadne tomu a už nikdy toho nenechá," podotýká modelář.

Sobotní odpoledne využili k prohlídce modelů mnozí rodiče s dětmi, výjimkou nebyly ani trojgenerační sestavy: dědeček a tatínek se synem. „Jsme tu letos poprvé. Vzali jsme na výstavu syna, abychom viděli, jak ho modely zaujmou," vysvětluje tatínek jednoho z nejmladších návštěvníků a s úsměvem doplňuje, že pokud by syn projevil zájem, nějaký model by mu byl ochotný pořídit.

Dědeček Petr má k modelářství také vztah. „Bratranec se stal mistrem republiky v lodním modelářství," ukazuje na modely lodí, které v muzeu také dostaly svůj prostor.

Když se na výstavě a vůbec mezi modeláři mihne sem tam nějaká žena, je to spíše náhoda. „Doprovodila jsem manžela, který je členem klubu. Pokud mu to zdraví dovolí, je na letišti tak často, jak jen to jde. Nevadí mi, že má takový koníček, stejně podnikám, a bývám proto do večera v práci," říká návštěvnice Ivana Dvořáková z Humpolce a zároveň přiznává, že sama modelářství vůbec nerozumí.

Um létat s rádiem řízenými modely letadel přitom může být šikovná dovednost. Podle Václava Bendy zvládne pilot vzlétnout i s opravdovým letadlem. „Sám jsem si to zkusil. Je to v něčem jednodušší, protože cítím pohyb letadla a mohu rychleji reagovat na poryvy větru. Problém není letět, ale přistát," upozorňuje na nejsložitější část letu. Jenom souhlasit může i Ladislav Farka, který je majitelem pilotního oprávnění.

Jiřická show

LMK Jiřice existuje podle informací od předsedy klubu od roku 2005. Jeho členové, kterých je celkem 26, se od jara do podzimu scházejí pravidelně v neděli, v sezoně i častěji, na jiřickém letišti.

Pro příznivce modelů pořádají zajímavé akce, z nichž největší je Jiřická show, která se letos uskuteční 29. června. Kromě toho také na jaře na přelomu dubna a května otevírají nebe a v říjnu zase zavírají. „A vždy se scházíme na Silvestra. Když nelze létat, tak abychom aspoň pozdravili plochu," uzavírá Václav Benda.

Dominika Dufková