Nedá se vyloučit, že se podobné případy budou stávat i po Novém roce. Bohužel. Přeci jen lidštější variantou je pak umístit psa, kterého se děti vehementně dožadovaly a za pár dní je omrzel, do útulku. „Již před Vánoci by si měli rodiče uvědomit, že pes je dárek minimálně na deset let,“ připomněla Helena Krátká z útulku ve Velkém Meziříčí.

Některé děti pes brzy omrzí, jiní si ho zamilují. Jaký scénář je však častější? „To se nedá ani odhadnout a podle mě je to půl na půl,“ nahlas uvažovala Krátká. „Některé děti jsou rozmazlené, dostanou co chtějí, třeba i psa a druhý den o něj nejeví zájem. Jiné to ale chytne, začnou chodit na cvičák a vytvoří si se psem skvělý vztah,“ dodala. V útulcích se budoucích majitelů sice sáhodlouze vyptávají, zcela vyloučit, že pes přijde do nesprávných rukou, ale nedokáží.

Situace po Vánocích není taková, že by hned po Novém roce praskaly útulky ve švech a lidé do nich chtěli už druhého ledna umístit psy, kteří se staly nevhodným vánočním dárkem. „To se obvykle projeví až v únoru a březnu, když vánoční štěňata odrostou,“ podotkla Iva Raisová z malého rodinného azylu Dej pac, který je v hospodářském stavení v Častoníně na Pelhřimovsku.

Podobnou zkušenost mají i manželé Dvořákovi z Kynologie Polná. „Stává se, že se odrostlá štěňata začnou v průběhu března, dubna, května objevovat po různých obcích jako nalezenci. Zřejmě děti zjistí, že je třeba nějaké péče a výchovy a to je odradí. Rodiče na procházky a výchovu většinou nemají čas,“ vysvětlil Jiří Dvořák. „Přímo po Vánocích se nestává, že by se někdo štěňat zbavoval,“ dodala Lenka Dvořáková.

Lidé si chtějí brát štěňata a dávat dary


Na druhou stranu se lidé před Vánoci v útulcích po štěňátkách ptají, často ale odchází s nepořízenou. „Už minimálně pět let zpátky jsme před Vánoci štěňátka neměli, tak to nemusíme řešit,“ uvedla Dvořáková. Někteří se spokojí i s dospělým psem, jiní trvají na tom, že chtějí štěňátko a hledají. Někdy pak pořídí psa z množíren, které jsou trnem v oku pro všechny milovníky psů.

Rozhodně příjemné však je, že lidé ve vánoční náladě nemyslí jen na sebe, ale i na pejsky. Pracovníci útulků se shodují, že během adventu dostávají více darů než po zbytek roku. Nese to s sebou ale i jistá úskalí. „Většinou se lidé nejdříve poradí, co by se hodilo. Bráním se tomu, aby sem nosili nekvalitní granule. Šrot, kterého je dvacet kilo za dvě stovky, není pro psy v útulku vůbec vhodný,“ uvedla vedoucí útulku v Havlíčkově Brodě Eva Rippelová.

Pro koho jsou kvalitní granule příliš drahé, může přinést pamlsek. Zatímco lidé si pochutnají na sladkostech, pro psi je čokoláda toxická a daleko více si pochutnají, když dostanou vepřové ucho, kuřecí pařát nebo kost.