Překvapivé zjištění čekalo na vedoucí knihovny v Žirovnici Petru Sedlákovou, když porovnávala statistiky dětských výpůjček v roce 2011 a 2012. Minulý rok jich totiž bylo téměř o tisícovku více. Pro představu, za rok 2011 si děti ze Žirovnice vypůjčily 
3 883 titulů, za loňský rok to bylo 4 831.

Dopolední besedy pro školy prospěly

Mezi důvody, proč se zvýšil počet výpůjček, které Petra Sedláková uvádí v žirovnickém zpravodaji, jsou mimo jiné besedy pro školy, jež se konaly dopoledne v pondělky 
a ve čtvrtky.

„Kromě besed a přednášek pro širokou veřejnost se v žirovnické knihovně konají také besedy pro zdejší základní a mateřskou školu. Pro děti je připravuje vedoucí knihovny Petra Sedláková a žáci si na nich opakují učivo ze školy. Jednotlivé besedy se zaměřují na spisovatele toho období, které se zrovna ve škole probírá. Knihovna tak lépe vstoupí do povědomí dětí, ty pak častěji využívají její služby," nastínila kastelánka zámku, kde knihovna sídlí, Věra Daňhelová.

Podobnou strategii zvolila také knihovnice z dětského oddělení humpolecké knihovny Zdeňka Trnková, což mělo za následek o dva tisíce více vypůjčených knih v loňském roce než za rok 2011. „Vliv na to, jak děti čtou, mají rodiče, škola i kamarádi. Knihovna může napomoci tím, že děti 
s knihou seznámí, a ony si pak ty, které je zaujmou, půjčí," popsala knihovnice.

Poznají další možnosti knihovny

V první řadě je důležité, aby 
se děti do knihovny podívaly. V tom jim právě pomohou pravidelně pořádané besedy o nejrůznějších knihách a spisovatelích. Děti navíc zjistí, že knihovna jim poskytuje i jiné než čtenářské vyžití. Mohou se tam uchýlit třeba k hraní her, a když už v knihovně tráví čas, zlákají je i knížky. Jenom díky pěti desítkám besed, které se loni konaly, prošlo knihovnou 1 200 dětí.

Počet registrovaných čtenářů do patnácti let se za loňský rok zvýšil o 120. Celkem jich bylo k sedmi stům, a co se týče věku, největší zájem o knížky mají sedmi- a desetiletí. Statistika knihovny říká, že loni tam děti zašly na 11 980 návštěv.

„Nejpůjčovanější knihou byl Deník malého poseroutky, který rok předtím skončil na šestém místě. Hrdinovi je totiž jedenáct let, což je blízko nejpočetnější skupině dětských čtenářů. Za Deníkem se umístila kniha pověstí Strašidla ze Zálesí, s níž se děti seznámily na besedě o pověstech z Humpolecka. Třetí na žebříčku byla knížka Na vlásku," jmenovala Zdeňka Trnková s tím, že předminulý rok zvítězili Garfield, Čtyřlístek a Simpsonovi.

Přestěhovali se mezi dvě školy

Nárůst ve srovnání s předchozími roky zaznamenala také Městská knihovna v Pacově.

„Nemůžeme srovnávat s rokem 2011, protože byla tehdy knihovna půl roku zavřená z důvodu stěhování. Nyní se nachází mezi dvěma školami a lepší poloha ovlivnila i výpůjčky. Celkově vzrostly řádově o desítky tisíc, na dětském oddělení o sedm tisíc," sdělila vedoucí knihovny Lenka Vlachová, podle níž se od doby přestěhování začali registrovat také ti čtenáři, kteří se dříve do knihovny třeba z důvodu dojíždění nedostali.

Fantasy má mezi žánry navrch

Mezi dětskými čtenáři vedou žáci pátých až sedmých tříd a nejpopulárnější žánr je fantasy.

„V kurzu je v současné době například Tolkienův Hobit. Menší děti mají rády knihy jako Bořek Stavitel nebo Disneyovky," pokračovala Lenka Vlachová.

Děti si v pacovské knihovně v uplynulém roce vypůjčily přes čtyři tisíce knih z naučné literatury a přes osmnáct tisíc knih z krásné literatury.

Fantasy za svůj nejoblíbenější žánr označil i Petr Bagin z Pelhřimova, který chodí do 8. třídy na základní škole Komenského. „Půjčím si tak průměrně pět knih za měsíc. Teď mám zrovna rozečtené Lovce mamutů," svěřil se pilný čtenář.