Ženy, které jsou zde ve výkonu trestu, se tak tady mohou starat o své ratolesti až do věku tří let.

A protože takové kulaté výročí už je dobrý důvod k oslavě, sešli se tu včera odpoledne zástupci ministerstva spravedlnosti, mnoha médií, nebo třeba výkonná ředitelka Mezinárodního vězeňského společenství, Gabriela Kabátová.

Vrátily se jen dvě

„Za dobu, kdy toto oddělení funguje, nám tudy prošlo celkem 113 matek a 126 dětí. Některé byly propuštěny na podmínku, některé dostaly milost. Ale to, že se nám sem vrátily pouze dvě, značí, že tento projekt má opravdový smysl. Nyní máme kapacitu na patnáct žen a dvacet dětí. A musím zdůraznit, že ty, které tu vidíte, patří opravdu k nejlepším z nejlepších," poznamenala ředitelka věznice, Gabriela Slováková.

Pozvání na velkou slávu přijala i zpěvačka a herečka Dáda Patrasová. Kdo si ale  myslel, že právě ona bude hlavní hvězdou dne, spletl se. Celebritami se alespoň na chvíli stalo deset maminek, které si za zdmi věznice odpykávají svůj trest a jejich jedenáct ratolestí. Ženy si totiž na slavnostní odpoledne přichystaly pásmo, při kterém účinkovaly i jejich malé děti.

Ty se evidentně prostředím, ani nezvyklou návštěvou nikterak nestresovaly a dětský smích se sálem nesl opravdu mnohokrát.
Maminky i s nimi, kromě dalšího doprovodného programu, který měly také na starosti odsouzené ženy, tak nastoupily třeba na přehlídku šatů, odzpívaly pásmo lidových písniček a říkanek, nebo se všichni předvedli v nezvyklých plážových úborech.  Na několika tvářích odsouzených žen se v závěru, kdy byly vyhlašovány nejsympatičtější dvojice dne podle poroty, objevily i nefalšované slzy dojetí a rozmazaný make-up nebyl žádnou výjimkou.

„Děkujeme paní ředitelce, že se o nás tak hezky stará a že se nám věnuje," neopomněla před početným publikem zdůraznit jedna z žen.  Na všech bylo vidět, jak rády by se konečně vrátily domů.