Fanoušci dokumentů o lidských právech si festival našli i v nových prostorách. Dokázal to hned zahajovací snímek Pomozte najít Sunila Tripathiho. „Považuji ho za jeden z nejdůležitějších dokumentů, které jsem viděl, týkající se naší profese," řekl šéfredaktor časopisu Respekt Erik Tabery v následné debatě zaplněnému sálu hudebního oddělení Městské knihovny Třebíč.

Média a Facebook

Tématem debaty nebyl pouze film o zmizelém mladíkovi, ale obecně role a zodpovědnost médií v době rozma- chu sociálních sítí. „Pro mě sociální média přestávají být zdrojem jakékoli informace. Beru, že cokoli se v nich objeví, je de facto lež. Nesdílím nic, co není od lidí, které osobně znám, nebo od médií, kterých si osobně vážím mohu dohledat jejich příběh a standardy," odpověděl Tabery na jednu z otázek.

Lidé proudili do sálu knihovny i v dalších dnech. Hlavním pátečním lákadlem byl vítězný festivalový snímek Syrská love story, pojednávající o páru, který se seznámil v syrském vězení.

Neméně zajímavý byl i dokument Café Waldluft o bavorském penzionu, kde ubytovávají pouze žadatele o azyl, a následná debata s koordi-nátorem programu pomoci uprchlíkům Institutu aktivního občanství Tomášem Jungwirthem a dobrovolníkem Tomášem Votypkou.

„Film je velmi cenný tím, že nabízí humornou formou kontrast mezi všedními každodenními příhodami a těžkými osudy azylantů. Přestože v něm dochází k částeč-nému neporozumění a ma-lým konfliktům, tak azylanti nejsou a priori odmítaní. Naopak to vypadá, že místní je akceptují jako realitu, se kterou se musí vyrovnat," popsal Jungwirth.

Vyprodáno

Zájem o festival dokládá také zpráva, která se v sobotu večer objevila ve facebookové události Jeden svět na Trumpetce: „Dámy a pánové, vyprodáno!" Právě na Trumpetku se v sobotu večer přesunulo promítání dokumentu Heleny Třeštíkové Mallory a následná afterparty s frontmanem kapely Květy Martinem Kyšperským. „To mě mile překvapilo, protože Mallory již v třebíčském kině běžela a nám se ji podařilo vyprodat," těšilo Kopečkovou.

Nedělní odpoledne patřilo tématu Ukrajiny. Snímek Zajatci mapoval osudy účastníků kyjevského Majdanu a dokument Bábušky z Černobylu skvěle ukázal další pohled na téma letošního ročníku, kterým bylo hledání domova. Debatovat o Ukrajině přijel europoslanec a bývalý novinář Jaromír Štětina.

Přesun z kina Pasáž nebyl jedinou změnou letošního ročníku lidskoprávního festivalu. Organizátoři se rovněž rozhodli posunout jej na víkend. „Jsem moc ráda, že jsme se rozhodli přesunout festival na víkend, což dříve s městským kulturním střediskem nešlo, protože kino bylo obsazené filmy pro rodiny s dětmi. Dorazili také studenti z Prahy či Brna, kteří k festivalu mají přístup i tam. Naše ambice byla, aby lidi, kteří jindy vyjíždí za kulturou ven, jsme dostali zpátky do Třebíče," dodala Kopečková.