Radnice v Chotěboři na poptávku zareagovala a rozhodla, že pozemky prodá.

„Cena byla stanovena na sto devadesát korun za metr čtvereční a v této výši je úředně zveřejněna. Investor má zájem o více než osm tisíc metrů v sousedství pivovaru," řekl místostarosta Chotěboře Zdeněk Janovský.

Pokud k transakci a následné výstavbě výrobního provozu skutečně dojde, bude kapacita pětihektarové průmyslové zóny, která byla otevřena v roce 2006 a v níž našly zázemí čtyři firmy, naplněna. Vedení města proto postupně začíná s přípravou dalších lokalit.

„Územní rezervu o rozloze přibližně pěti hektarů máme v lokalitě, která prakticky navazuje na stávající průmyslovou zónou za vlečkou. Jde o zalesněné pozemky v majetku města. K dispozici tedy budou až po vyjmutí z lesního fondu," uvedl tajemník Městského úřadu v Chotěboři Milan Linhart. S dalšími pozemky určenými pro průmyslovou výrobu počítá i územní plán.

Výkupy pozemků by řešil investor

„Zhruba dvacet hektarů je v dlouhodobém výhledu vyčleněno v lokalitě takzvaného Ekhartova rybníka, tedy mezi areálem Chotěbořských strojíren a silnicemi ve směru na Počátky a Příjemky. Většina těchto pozemků je ale privátních," upřesnil Linhart s tím, že případné výkupy by neřešila samospráva, ale vždy konkrétní investor.

„S ohledem na situaci na trhu práce v Chotěboři a okolí bychom přivítali, kdyby u nás investovaly a posléze i vyráběly podniky, jejichž provozy by byly schopny vytvářet pracovní pozice především pro ženy. Takových míst je totiž u nás v současné době značný nedostatek," podotkl Janovský.

Pracovní příležitosti ženám v budoucnu poskytne například i nový Domov pro seniory, s jehož výstavbou v nadcházejících letech radnice počítá. „V této souvislosti jsme přivítali, že i zdejší vyšší odborná škola, obchodní akademie a střední odborné učiliště technické adekvátně zareagovalo a otevřelo nový učební obor ošetřovatelka – pečovatelka. Právě jeho absolventky by v jednotlivých provozech Domova pro seniory, popřípadě i v navazujících službách, našly profesní uplatnění," konstatoval Janovský.