„Pro žďárskou výstavu jsem z Igráčka vytvořil svatého Jana Nepomuckého, který je patronem nejznámější památky Žďáru - poutního kostela na Zelené hoře. Druhou unikátní figurku jsem ztvárnil do podoby Laty Brandisové, která měla úzký vztah k majitelům žďárského zámku, svým příbuzným, hrabatům Kinským. Právě v barvách jejich stáje a v sedle jejich Normy dokázala v roce 1937 vyhrát jako zatím jediná žena v historii Velkou pardubickou,“ vysvětlil historik a modelář Miroslav Svoboda.

Igráčky vyrábí firma EFKO-karton z nedalekého Nového Veselí. „Prostřednictvím výstavy Fenomén Igráček neseznamujme děti a jejich rodiče jen s námi vyrobenými hračkami a výrobou. Expozice je také vždy spojena s velmi silným příběhem lidí z daného regionu,“ poznamenal majitel novoveselské firmy Miroslav Kotík.

Výstava bude otevřena od 23. října a potrvá až do 31. ledna 2021. „Návštěvníci mohou kromě návštěvy výstavy Fenomén Igráček přidat i komentovanou prohlídku zámku nebo výstavu Umění baroka ze sbírek Národní galerie v Praze,“ dodala Martina Sedláková, manažerka Zámku Žďár nad Sázavou.