„Máme v plánu postavit moderní dvoukomorový vodojem, který by sloužil pro celou obec, v hodnotě zhruba čtyři miliony korun. V současné době jsme požádali o státní dotaci z Ministerstva zemědělství," informoval starosta Josef Málek.

Obec Věžnice má dvě části, horní a dolní. Právě v dolní části obce se potýkali v poslední době s kvalitou pitné vody ve studních. Podle starosty Josefa Málka se ve vodním zdroji v dolní části obce objevily vyšší hodnoty dusičnanů, než bývá obvyklé.

„Proto jsme nechali vyhloubit nový vrt, který je co do objemu vody hodně vydatný, ale ve vodě se objevilo zase pro změnu zvýšené množství železa a manganu," popsal situaci starosta Málek. Takže se obec Věžnice rozhodla situaci řešit a postavit nový vodojem, kde by se voda vzájemně mísila a čistila, tak, aby splňovala všechny potřebné hygienické normy. Ovšem problém je s cenou. Vodojem by stál asi čtyři miliony korun.

Voda pro celou obec

„Jednalo by se o moderní typ dvoukomorového vodojemu, který by bylo možné pravidelně čistit bez nějakých náročných zásahů a omezení pro odběratele, protože když obyčejný jednokomorový vodojem chcete vyčistit, musíte ho nejdřív celý vypustit. Na tento nový vodojem bychom připojili celou obec včetně horní části, kde zatím žádné problémy s kvalitou nebo množstvím vody řešit nemusíme. Pro horní část Věžnice slouží dostatečně vydatný hlubinný vrt, ale nikdo neví, co se v budoucnu může stát," vysvětlil výhody nového vodojemu starosta Málek.

Projekt na tuto náročnou stavbu je už hotový, v současné době obec podala žádost o státní dotaci.

Přesto, že na Vysočině je podle odběratelů pitná voda skutečně dobrá, lokální problémy se občas vyskytnou. Podobně jako Věžnice se s kvalitou pitné vody potýká v některých obcích Golčův Jeníkov.

„Některé obce mají studny, mnohdy nově vrtané, ale voda v nich je tak železitá, že je to v podstatě minerálka. Když budete vrtat hlouběji, narazíte na sirovodík. V důsledku toho voda páchne, zanáší vrty, tím pádem kapacita studně klesá, nemluvě o chuti," popsal situaci v některých obcích na Jeníkovsku starosta Golčova Jeníkova Vlastimil Marušák.

Proto Golčův Jeníkov v některých nejvíc postižených obcích staví obecní vodovod.