Domov by měl být postaven v lokalitě Koubek v centru města za zhruba 250 milionů korun a nové zázemí by v něm mělo najít až 130 seniorů.

Ovšem vzhledem k tomu, že v letošním roce změnilo Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR dotační politiku, muselo město Chotěboř přistoupit k podstatným úpravám tohoto ambiciózního projektu.

„Podle nových pravidel je totiž příslušný dotační titul ministerstva vypsán s maximální částkou 50 milionů korun, a to pouze na rekonstrukce stávajících budov. My však chceme stavět na zelené louce a postavit stavbu zbrusu novou," vyjádřil se před časem místostarosta města Zdeněk Janovský.

Vedení města se proto rozhodlo, že ustoupí ze stávajícího projektu a domov začne stavět svépomocně po etapách na základě nové projektové dokumentace, která bude odpovídat aktuálním možnostem městského rozpočtu.

„Snížil by se tak počet lůžek, a to přibližně na osmdesát, nižší by byl i počet pracovních míst. Museli bychom se dále obejít bez prádelny a vývařovny, které měly být v druhé budově domova. O domov pro seniory ale rozhodně stojíme, i když by byl v menším rozsahu, než jsme původně plánovali," doplnil ještě Janovský.

Situace se však v posledních dnech částečně změnila. O stavbu kompletního domova podle původní dokumentace totiž projevil zájem rakouský investor.

„Oslovila nás rakouská společnost, která by chtěla realizovat na Koubku domov pro seniory ve vlastní režii. Město by to tedy nestálo ani korunu," informoval aktuálně starosta Tomáš Škaryd s tím, že společnost by pouze od města vykoupila pozemky v této lokalitě.

Jednou z podmínek je také to, aby zde byli umístěni především chotěbořští občané, to samé se týká i pracovních míst.

O nabídce firmy, která má se stavbou takovýchto budov zkušenosti nejenom v České republice, ale také v Rakousku nebo Švýcarsku, jednalo před několika dny chotěbořské zastupitelstvo na mimořádné pracovní schůzce.

„Ještě předtím, než padne konečné rozhodnutí, pojedeme se podívat na domov pro seniory do Chrudimi, který provozuje právě tato společnost. Budeme tak mít dostatek podkladů a informací pro středeční jednání zastupitelstva, v jehož průběhu bychom měli dojít k nějakému závěru," uvedl starosta Škaryd.

Erika Nováková