Film Řeky Vysočiny přibližuje krásy Želivky, Jihlavy, Oslavy a Nežárky. Řek, které právě na Vysočině, ve třech případech v její západní části, pramení. „Zmíněné řeky prostřednictvím filmu představujeme v celé jejich kráse od pramenů až po soutoky s řekami, do nichž se ty čtyři vlévají,“ poznamenal k filmu Jaroslav Hájek. Podle Josefa Novotného nejde o typický filmový dokument. „Je to zkrátka film, který oslavuje řeky. Řeky, které patří sem na Vysočinu,“ doplnil charakteristiku společného počinu.

Jaroslav Hájek se už tři desetiletí věnuje psaní textů pro moderní českou dechovku a složil také texty písní, které jsou součástí filmu a které tam také zazní. Zatímco v částech o řekách Nežárce, Jihlavě a Oslavě se objevuje vždy jedna píseň, díl o Želivce doprovázejí písně dvě.  Navíc písně s vazbou na místa, která byla zatopena po napuštění vodního díla Švihov. „Na památku Zahrádky jsem napsal valčík Okolo Zahrádky, k Dolním Kralovicím patří Dolnokralovické vyznání,“ upřesnil Hájek. Autorem hudby ke všem pěti písním jsou Ada Doško, Jan Lipold a Ladislav Prudík. Nahrály je dechové muziky Veselka Ladislava Kubeše, Vysočinky Tomáše Vodrážky a Božejáci Jana Březiny.

Zatímco Jaroslav Hájek do Řek Vysočiny dostal hudební žánr, který je mu vlastní, Josef Novotný se postaral, aby měl celek řád. Na něm bylo, aby tvůrcům posloužila moderní technika, on to byl, kdo především strávil stovky hodin nejprve s kamerou v terénu a následně u počítače se střihovým programem. Díky Josefovi Novotnému mohou diváci vidět zmapované řeky z nevšedních pohledů, například pořízených za pomoci dronu. „Musel jsem si udělat zkoušky, dnes jsem vlastně v bezpilotním létání profesionál,“ prozradil, jaké úsilí za vznikem filmu mimo jiné je.

Film začal vznikat loni v květnu, dokončen byl na podzim. „Ti, kteří film už viděli, oceňují, jak je Vysočina krásná,“ všiml si po prvních projekcích Jaroslav Hájek. A nejen Vysočina, neboť v případě mapování Nežárky zavede film diváky i na jih Čech a v případě Jihlavy a Oslavy pro změnu na jih Moravy.

Premiéra zhruba hodinu a půl dlouhého filmu, který tvoří čtyři samostatné díly, se uskutečnila loni v prosinci v Mezné na Pelhřimovsku. Jen několik set metrů od místa, kde pramení Hejlovka, která bývá označována za hlavní pramen Želivky.

Po novém roce byl film už promítán v Rynárci, v Jarošově nad Nežárkou nebo v Kamenici nad Lipou. V sobotu 20. ledna se konala projekce v Kališti pod Javořicí, kde žije Jaroslav Hájek. „Zatím promítáme film v malých venkovských sálech a po knihovnách, chodí tak kolem padesáti lidí. Ale je plno a reakce jsou vesměs pozitivní,“ popsal zkušenosti Hájek a atmosféra v sobotu v Kališti to potvrzovala.

Oba amatérští tvůrci mají v diáři už i větší místa. Ve středu 24. ledna se koná projekce v pelhřimovské městské knihovně, Řeky Vysočiny míří do Jihlavy, do Dolních Kralovic, do Luk nad Jihlavou i do Želiva, kde pro projekci nachystají klášterní restauraci. Tím ale výčet míst, kde se film bude promítat, není vyčerpán.

Josef Novotný už dojednal projekci pro učně v Kamenici nad Lipou. „Zatím chodí spíš starší lidé. Samozřejmě, že nás těší jejich pozitivní reakce i zájem o diskuse, které po projekcích následují. Ale já jsem zvědavý na reakci mladší generace, proto pojedu do toho učiliště. Věřím, že by mladé mohl film zaujmout alespoň kvůli moderní technice, kterou používám a díky níž vlastně už řadu let filmy točím,“ odhadoval Josef Novotný.

Od mala fotografoval. Filmu se začal věnovat s nástupem jeho digitální éry. „Digitální technika a způsob práce umožňuje i amatérům dosahovat zajímavých výsledků. Zpracovat pořízený materiál je možno na počítači, ale jsou za tím samozřejmě stovky hodin práce,“ připomíná jedenasedmdesátiletý Josef Novotný. A libuje si, že způsob, jakým tráví svůj seniorský věk, je úplně nejlepší, jaký ho mohl potkat. „Jsem naprosto spokojený. Dělám, co mě baví,“ zdůrazňuje. Jaroslav Hájek je ještě o dva roky starší a také on působí na první pohled spokojeně, když vidí všechen ten pozitivní ohlas.

Zda oba sedmdesátníci v budoucnu na Řeky Vysočiny naváží dalším společným kreativním počinem, ukáže až čas. Jedno už je jisté ale teď. V Rynárci se 18. února uskuteční repríza a pak má Josef Novotný v plánu umístit film o Jihlavě, Želivce, Oslavě a Nežárce na kanál youtube.