„Autismus není neléčitelná nemoc a člověk na spektru autismu také většinou nevypadá jako RainMan ze slavného filmu v podání Dustina Hoffmana. Kromě těch více postižených s vážnými problémy, vyžadujících náročnou péči, jsou tu i ti téměř neviditelní,“ říká Elen Barčišová z občanského sdružení Adventor, které pečuje o děti i dospělé na spektru autismu.

„Někdy jsou velmi talentovaní, ať už v uměleckých směrech nebo třeba v matematice. Další nejsou ničím výjimeční a mnohdy mají vážné potíže, ale přesto stojí za to poznat svět jejich očima. Potřebují jen trochu pochopení, ohleduplnosti a dostat šanci uplatnit své schopnosti v životě, tak jako každý člověk,“ doplnila Elen Barčišová.

Adventor letos pořádá již šestý ročník Putování. Letošní trasa má 283 kilometrů a účastníci Putování tuto vzdálenost ujdou od 2. do 16. dubna. „Tentokrát krajem drsným i krásným zároveň – Vysočinou. Jednotlivé trasy měří okolo 25-ti kilometrů,“ poznamenala Barčišová.

Putování začíná 2. dubna v 17 hodin slavnostním zahájením v zasedací místnosti havlíčkobrodské Staré radnice. Besedy o autismu a autistech se zúčastní  putující Vojtěch Bartošík, Radek Čihák a Lucie Vilímková. Na místě si zájemci také budou moci prohlédnout a zakoupit šperky a obrazy autistických výtvarníků.

V úterý pak následuje zastávka v Chotěboři s besedou ve zdejší knihovně Ignáta Hermanna. Další zastávkou bude Žďár nad Sázavou, Nové Město na Moravě, Ostrov nad Oslavou, Velké Meziříčí, Třebíč, Moravské Budějovice, Želetava, Telč, Horní Cerekev, Pelhřimov, Nový Rychnov a Jihlava.

Nahoru a dolů

Podtitulem letošního ročníku je Nahoru a dolů. „Kromě toho, že trasa vede Vysočinou a oblastmi, jako jsou Žďárské či Jihlavské vrchy, tak chceme poukázat na to, že život s autismem není procházkou růžovým sadem, ale je drsný a krásný zároveň, stejně jako kraj, kterým Putování vede,“ vysvětlují organizátoři jeho význam.

Stejně jako v předchozích letech, má akce i letos jednoho hlavního poutníka. Tentok rok jím bude opět Vojtěch Bartošík. „Kdokoliv se k němu může přidat a jít celou etapu nebo třeba jen kousek trasy, jak si kdo troufne. Každý, kdo se takto přidá alespoň na část trasy, dostane na památku malý dárek,“ dodala Barčišová.

Na stránkách Adventoru bude možné pomocí sledovacího zařízení vidět, kde se právě putující nacházejí a kdekoliv se k nim připojit nebo je alespoň na cestě pozdravit.