Lékaři už ale hlásí i případy, kdy se lidé nakazili nebezpečnou nemocí letos. „Jedná se o sporadické případy, ale už jsou. V březnu bylo pár teplejších dní a klíšťata už byla aktivní," potvrdila Renée Mašová, vedoucí epidemiologie, územního pracoviště Krajské hygienické stanice ve Žďáře nad Sázavou.

První nemocní

Protože varovná červená skvrna na místě, kde se klíště přisálo, se může objevit zhruba po jednom až třech týdnech, pacienti s prvními příznaky začali chodit do ordinací už v průběhu dubna. Jeden člověk nakažený boreliózou byl letos hospitalizován v novoměstské nemocnici.

„Jednalo se o případ z loňska. Pacient měl v důsledku onemocnění potíže neurologického charakteru. Po několika dnech byl propuštěn a dále léčen ambulantně injekcemi antibiotik do žíly," uvedl primář infekčního oddělení novoměstské nemocnice Miloslav Šťastník.

Co se týče další nebezpečné choroby, klíšťové encefalitidy, kterou infikovaní parazité přenášejí, letos žádný případ zatím zaznamenán nebyl. „Obvykle to bývá tak na přelomu května a června a vrchol pak bývá o prázdninách," poznamenal Šťastník.

Proti klíšťové encefalitidě, která mívá závažnější průběh a následky, často i trvalé, se dá na rozdíl od lymské boreliózy očkovat. Proočkovanost české populace však není vysoká. Žďársko navíc patří k oblastem s hojným výskytem infikovaných klíšťat.

„Přírodní ohniska výskytu klíšťat infikovaných encefalitidou jsou na Bystřicku podél řeky Svratky a v okolí přehrady ve Víru směrem na Brněnsko a na Velkomeziříčsku kolem Oslavy a Balinky," připomněla epidemioložka Renée Mašová. Klíšťata promořená borreliemi se ale nacházejí všude, například i v městských parcích.

Aktuálně jsou vzhledem k rychlému nástupu jara klíšťata v přírodě velice aktivní. S tím koresponduje i výstraha Českého hydrometeorologického ústavu, který ve spolupráci se Státním zdravotním ústavem vydává předpověď aktivity klíšťat. Dnes platí stupeň číslo 9 z desetistupňové řady, což je nejvyšší riziko, že si z přírody nějaké klíště přineseme.

„Čím vyšší je stupeň aktivity, tím větší je riziko napadení člověka i zvířete klíštětem, a je-li infikováno, i pravděpodobnost nakažení klíšťovou encefalitidou či lymeskou boreliózou," potvrzuje web Českého hydrometeorologického ústavu. Při nejvyšším riziku stupních 9 a 10 se doporučuje ve volné přírodě chodit výhradně po zpevněných cestách.

Jedinou účinnou ochranou proti klíšťové encefalitidě je třídávkové očkování, které se aplikuje zejména v chladných měsících roku, kdy parazité nejsou aktivní. Hrozí tak malé riziko, že se s nakaženým parazitem člověk setká a očkování jej ještě nebude před virem dostatečně chránit. Po druhé dávce je hladina protilátek proti viru 97 až 98 procent, po třetí dávce 99 procent a přetrvá minimálně tři roky. Většinou se ale přeočkování jednou dávkou provádí po pěti letech. U lidí starších čtyřiceti let věku ale lékaři doporučují po třech.

První dvě dávky by se měly aplikovat na podzim a v zimě, ovšem v případě potřeby je vakcinace možná po celý rok. Například před cestou do zahraničí, kde je očkování doporučeno.

„Jedná se o zrychlené očkovací schéma. Je ale nutné počítat s tím, že ochrana proti viru nenastupuje ihned, ale až po nějaké době," dodala Renée Mašová.

---------------

Víte, že?

Lymeská borelióza se nejčastěji projeví červenou skvrnou o průměru asi 5 cm v místě přisátí klíštěte (ale ne vždy), poté bolestí hlavy a kloubů, únavou neléčená zapříčiňuje postižení nervového, kardiovaskulárního či kloubního systému, někdy i trvalého charakteru. Léčí se antibiotiky.

Klíšťová encefalitida se zpočátku jeví jako chřipka. Druhou fázi virového onemocnění charakterizují vysoké horečky, bolesti hlavy, zatuhnutí šíje, poruchy orientace a paměti, je nutná hospitalizace. Nemoc může trvale poškodit nervovou soustavu, není vyloučeno ochrnutí, ohluchnutí, apod., statisticky jedno procento nemocných umírá.