Hrálo zde i v loňském adventu a na webu dua Eva popsala atmosféru takto: „Veliký, opravdu veliký sál tu mají, patří místnímu podniku. Byl postaven za hluboké totality, to ale není nic zlého či špatného. Jen je trošku nevyužitý."

Letos venku stojí auta nejen s vysočinskou značkou a také autobus. „Loni bylo úplně plno, letos není. Buď je to tím, že jejich příznivci na ně tak brzo za sebou jít nemusí, že jim to stačí třeba ob rok. Anebo lidé šetří a nechodí za kulturou," říká žena u vstupu do sálu.

Jdeme do sálu, kde je asi 200 lidí průměrného věku 60 let, ale jsou tu i třicátníci. Příchozího zarazí, je, že reproduktory hrají mnohem tišeji, než je zvykem na jiných koncertech i plesech. I zpěv je umírněný. Jak říká Vašek: „Nemáme rádi předvádění ve stylu, jak hlasem uzpívat celý stadion. V tom opravdu nesoutěžíme."

Oba protagonisté mají červené kalhoty. Eva, která prý vybírá oblečení, má rozpuštěné černé vlasy a je štíhlejší než dříve. Pódium působí mírně osaměle, kromě vánočního stromku je tam jen  harmonika a elektronické varhany .

V nich jsou nahrané doprovody písní – jeden z dua nástroj obsluhuje (většinou Vašek) a druhý zpívá nebo pak zpívají oba. „Mají špičkovou techniku a Vašek se jí hodně věnuje, baví ho to," říká pořadatel koncertu Luboš Sviták, který navštívil přímo nahrávací studium dua.

Tříhodinový koncert je členěn do tematických sérii. Teď běží ta romantická. Eva s bezdrátovým mikrofonem jde mezi lidi zpívat píseň Stříbro ve vlasech, která, jak říká, vznikla spoluprací s chorvatským zpěvákem Stipem.

„Obejít tenhle sál trvá celou písničku, musíš to taky vyzkoušet, Vašku," směje se po písni. Následuje série dechovek, které přecházejí jedna v druhou. Eva s Vaškem vyzývají k tanci, ale nijak křečovitě. Po chvíli se první odvážlivci se vydávají na parket.

O první čtvrthodinové pauze v šatně Eva lehce večeří z plastových nádob a Vašek s typickým brněnským přízvukem ochotně absolvuje nedomluvený rozhovor, který později přineseme v Deníku. Při osobním setkání působí oba manželé srdečně a přirozeně, i na ožehavé otázky odpovídají klidně a s nadhledem.