Lidé, kteří i přes šířící se koronavirus odjeli lyžovat do Itálie, jsou nyní na pranýři. Ostatní se do nich na sociálních sítích opírají a často si neberou servítky. A co více, kritici se ani neschovávají za falešné profily, svůj názor často píšou pod svými pravými jmény.

Ilustrační snímek. Peníze
Kraj Vysočina zpětinásobil peníze a boj s koronavirem

Reakce na informaci o tom, že další nakažený byl lyžovat v Itálii, byly ve středu dost nevybíravé. Nejaktivnější byli čtenáři na facebookových stránkách Žďárského deníku. Tedy okresu, odkud první nakažený z Vysočiny je. „Další zodpovědný pitomec,“ napsala v ironii například Marie Gregorová.

Jiní nakaženého muže titulovali i horšími výrazy. „Takové duté hlavy by měli hradit léčbu a veškeré výdaje za jeho debilitu,“ přidal svůj názor Kamil Švehla.

Lidé ve Žďáře začali nosit ochranné roušky.
Test Deníku: Lidé z Jihlavska a roušky? Na nákup si je vzala méně než polovina

Ostré názory vyvolal i článek o tom, že tři ze čtyř záchranných týmů zůstávají vinou nezodpovědných osob v karanténě. „Normálně se za některé jedince stydím. Vážně nevím, jestli jsme národ kreténů, nebo co? Lidi, už se proberte,“ zlobí se Marika Horáčková na facebooku Havlíčkobrodského deníku.

„Sobecký český blb je horší jak samotný koronavirus,“ přidal se Josef Procházka z Jihlavy.

Pod palbou kritiky jsou i důchodci. Ti si ale komentáře na sociálních sítích nepřečtou. Facebook často nemají, s internetem si netykají. Málokdy mají doma vůbec počítač.

Často tak s trochou nadsázky nerozumí tomu, proč mají mladí lidé přes ústa tu směšnou věc a ani neví, kde se dá něco takového pořídit. Tak se jen smějí. „Ti starší jsou nejohroženější, děláme to hlavně kvůli nim. Hlavně ať si pak nestěžují, že neměli informace,“ shodovalo se hned několik čtenářek na facebooku Jihlavského deníku.

Ilustrační foto.
Odběry krve stále fungují. Zásoba by tak měla být dostatečná

Vyhrocená situace navíc ovlivňuje i mezilidské vztahy. Do jedné jihlavské facebookové skupiny v úterý psala jedna ze zodpovědných dívek, že se v práci pohádala s kolegou, který roušku nosit odmítá. Komentáře však byly různé a tak svůj příspěvek radši smazala.

Jiní zase v úterý psali, že roušku nesundali ani v zaměstnání a budili pozdvižení. Dle dosavadního vývoje se už ale stávají zvláštními ti, kteří si ústa nijak nechrání.

Eva Nováková.
Zastupitelka psala krajské bezpečnostní radě. Kvůli bezdomovcům

Výběr z facebookových diskuzí

- Drahomíra Palasová: Jsem také důchodce, ale všechno je v lidech, bezohlednost,nezodpovědnost a pak kritika. Je to bohužel smutné ? (Jihlavský deník)
- Tomáš Rampír: Stydět by se měl ten, kdo jde mezi lidi bez roušky… Na takový lidi si za chvíli budeme ukazovat prstem… Sakra lidi buďte zodpovědní a ohleduplní vůči všem… (Jihlavský deník)
- Pavel Stejskal: Kdyby nás radši zavřeli jak Číňany na 3 týdny domů. Nechodilo by se prostě do práce, jen to nejdůležitější, tak bysme mohli za chvíli fungovat úplně normálně. (Třebíčský deník)
- Jiří Rašovský: Děkujeme všem nezodpovědným lyžařům (Třebíčský deník)
- Zdeněk Lempera: Dokud nebudou padat pro nezodpovědné lidi tresty, tak se tomu budou ještě smát. (Žďárský deník)
- Monika Lojzik Rafael: Teď jsem na poště. Ono je nas víc, vypadá to jako hromadný loupežný přepadení. ? (Pelhřimovský deník)
- Pedro da Silva: Lyžnící - nebýt jich, tak máme polovinu starostí (Žďárský deník)

Online reportáž