„Přihlásilo se celkem pět zájemců, dva z nich splňovali dané podmínky, tedy především požadavek čistého trestního rejstříku. Důležitým kritériem bylo také posouzení, zda pro tuto práci mají předpoklady, dokážou si mezi komunitou získat respekt, znají místní poměry a dění v ní, jsou zodpovědní a mají skutečný zájem na zlepšení pořádku v lokalitě," vyjádřil se žďárský místostarosta Ladislav Bárta.

Dotace na místa

Dva noví asistenti v části Stalingrad, která byla v loňském roce zařazena mezi sociálně vyloučené lokality, budou patřit do stavu městské policie, ale nebudou disponovat pravomocežmi strážníka a k závažnějším problémům budou volat policii. Dohlédne na ně mentor z řad strážníků a placeni budou z dotace na prevenci kriminality Ministerstva vnitra a částečně i z rozpočtu města. Pokud se projekt osvědčí, Žďárští požádají o dotaci i pro příští rok.

„Už jsme je představili obyvatelům svobodáren s tím, co, jak, od kdy a proč budou dělat. Potřebný respekt si už u nich musejí získat sami," doplnil místostarosta Bárta.

Žďárští se při zřizování míst romských asistentů prevence inspirovali ve Vysokém Mýtě. Také tam je mají. Podle slov místostarosty Bárty si v Mýtě výsledky jejich činnosti pochvalují s tím, že na pořádku ve městě je to znát.

„Setkáváme se s řadou stížností ze stran obyvatel na problémy na Stalingradě a snažíme se stávající situaci zlepšit, jak je to jen možné," nechal se slyšet místostarosta Ladislav Bárta.

Neslibujeme si okamžité výsledky. Nějakou dobu bude trvat, než si preventisté získají respekt a zbaví se nálepky práskače lidí z vlastních řad. Ale uděláme všechno pro to, aby jejich činnost měla význam," doplnil místostarosta.

Zlepšení pořádku na Stalingradě si od působení preventistů slibuje i městská policie, která stála u zrodu projektu. „Ve Vysokém Mýtě to šlo, výsledky tam byly vidět už po několika měsících, takže doufáme, že ve Žďáře se tato činnost rovněž osvědčí. Je pravda, že v Mýtě romské asistenty prevence kriminality komunita nejdříve dočasně vyloučila ze svých řad, to se ale pak změnilo, když lidé zjistili, že vzájemná spolupráce vede k celkovému zklidnění celé lokality," uvedl šéf žďárské městské policie Martin Kunc.

A co říkají nasazení romských koordinátorů na Stalingradě Deníkem oslovení obyvatelé Žďáru? „Cikáni mají jinou mentalitu a potíže s nimi byly vždycky. Jsou mezi nimi i bezproblémoví, ale jenom minimum, a s těmi ostatními nic nezmůžou, na ty platí jenom sankce. Navíc v současné situaci, kdy jsou lidé citliví na všechno, co se může i vzdáleně jevit jako protěžování romské komunity, je to jen přilévání oleje do ohně," myslí si Pavel Janovský ze Žďáru.

„Moc bych si přála, aby preventisté k něčemu byli. Ale nedovedu si představit, jak chtějí některým lidem vysvětlit, že je najednou třeba se začít chovat slušně, nervat se, nekrást, neházet z oken odpadky a hlukem neobtěžovat ostatní obyvatele, posílat děti do školy a podobně, když jim to doteď nějak procházelo," řekla Věra Pokojová.

Romové ze Stalingradu ještě většinou neví, co jim záměr radnice přinese a co si o něm vlastně mají myslet. „Asi to bude dobře, když se město postará, aby tady byl pořádek, ne?" krčí rameny jedna z romských žen, které včera dopoledne seděly před stalingradskými svobodárnami.

A jak se tedy bude práce patřičně proškolených romských pomocníků strážců zákona vyhodnocovat, aby se město dostalo ke kýženým konkrétním výsledkům? „Budou mít konkrétní úkoly a z jejich plnění se pak budou zodpovídat mentorovi," poznamenal Ladislav Bárta s tím, že asistenti prevence kriminality budou nejdřív pracovat pod dozorem a pak samostatně.

V rámci krajské dotace na prevenci kriminality bude ještě na „Věžičce" v ulici Brodská za svobodárnu číslo šest instalována další kamera. „Vzhledem k výběrovému řízení k tomu dojde v říjnu, anebo v listopadu," dodal Martin Kunc.