Šestý ročník Noci vědců opět přilákal zvědavce z řad široké veřejnosti. Poslechnout si poutavé povídání a sledovat zajímavé experimenty přišli lidé všeho věku.

A neodcházeli zklamaní. „Ještě jsem na Noci vědců nikdy nebyla, i když na gymnáziu studuju. Příjemně mě večer překvapil," svěřuje se Dominika Špetlová.

Ze Želiva přijela spolu s kamarádkou. „Z dosavadního programu asi vedly pokusy s kapalným dusíkem," prozrazuje Tereza Veselá, co se jí nejvíc líbilo.

Výbuch sopky

Na své si přišel každý, ať už dává přednost chemii, fyzice, biologii nebo astronomii. Během večera tak v jedné z učeben gymnázia poletovala PET láhev s raketovým pohonem, smutně skončil gumový medvídek, rozpoutala se bouřka ve zkumavce, vybuchla sopka – o tsunami se naštěstí jenom mluvilo.

„Chtěl jsem si pro vás připravit sérii pokusů, jak doma rozeznat etanol od metanolu, ale ono takových pokusů moc není, leda bychom to zkoušeli na sobě," vtipkoval při předvádění chemických experimentů Jakub Hraníček z Astronomického klubu Pelhřimov, jenž se na organizaci akce spolu s gymnáziem podílí.

Divákům se v případě nebezpečnějších pokusů dostalo potřebných bezpečnostních upozornění. „Tuhle část programu jsem chtěl původně nazvat Experimenty, které určitě doma nezkoušejte, ale někdo by si je pak mohl zapamatovat, takže se to jmenuje Nezajímavé fyzikální pokusy," chtěl předejít budoucím zraněním fyzikář Petr Mazanec.

Některé z pokusů vyžadovali účast dobrovolníků, ale průpovídky typu „buďte rád, že ještě máte ruce" málokoho povzbudily.

Všichni však absolvovali večer ve zdraví a žádnou část těla ve škole nenechali, pár šťastlivců si naopak odneslo domů něco navíc.

To byl také případ Martiny Ukropcové z Tábora, která předvedla excelentní výkon v testu s astronomickou tematikou a vyhrála malý hvězdářský dalekohled. „Nebyla jsem si všemi odpověďmi stoprocentně jistá," přiznala skromná výherkyně s tím, že zatím neví, jak s nečekanou odměnou za své znalosti naloží.

Dominika Dufková