„Je skvělé, že bude moci Pavel Brož znovu aktivně sportovat. Speciální kolo pro něj vyjezdilo v rámci projektu přes sto tisíc lidí," řekl Ivo Doležal z plzeňského Prazdroje, který byl realizátorem charitativní akce.

Osudný skok

Životní příběh Pavla Brože z Nového Města na Moravě se začal odvíjet před čtyřmi lety. Tehdejšímu aktivnímu sportovci se v několika vteřinách doslova zhroutil svět.

„V roce 2012 jsme měli rodinnou oslavu. Slavili jsme, grilovali. Začalo pršet a my jsme s kamarádem dostali „skvělý" nápad, že se půjdeme vykoupat. Nejdříve jsem do bazénu strčil kamaráda, pak jsem udělal dva kroky zpět a skočil jsem šipku. Udělal jsem jedno tempo a narazil jsem hlavou do boční zdi bazénu. V tu chvíli jsem přestal cítit tělo, přestal jsem se hýbat, zůstal jsem pod vodou. Naštěstí tam byl kamarád, který mě vytáhl nad hladinu, a tím mě zachránil," popsal Pavel Brož okamžiky, které mu zcela změnily život.

Následoval okamžitý převoz do nemocnice, která se pak na nějakou dobu stala Pavlovým novým domovem. „Poté jsem se dostal do rehabilitačního ústavu do Košumberku, kde jsem strávil dalších sedm měsíců. Ty už byly ale o něco akčnější a aktivnější. Pak jsem se vrátil domů. Nebyl to konec, ale spíš další začátek. Člověk najednou zjistí, že všechno, na co byl doma normálně zvyklý, je špatně, a že se vše musí předělat. Koupelna, záchod, dveře další a další," popsal mladík, který zůstal zcela ochrnutý na nohy a trup a částečně i na ruce. Pohybuje se jen na vozíku.

Přestože mu osud nebyl příliš nakloněn, Pavel se nevzdává. „Už můžu i sportovat, pomalu to zvládám. Mám přítelkyni, s níž trávím spoustu času, hraji ragby a věnuji se i dalším sportům. A začal jsem také pracovat, zapojil jsem se do projektu Všeobecné zdravotní pojišťovny VZPoura úrazům, který je zaměřený na prevenci úrazů. Jezdíme po školách a děláme ‚bububu' na děti, aby si dávaly pozor na zranění," usmál se Pavel Brož.

Nové kolo umožní handicapovanému mladíkovi vydat se i na delší vyjížďky. První „křest" už má ale dávno za sebou.

„Na handbiku jsem už seděl, půjčil jsem si jej. Ono to ale není tak jednoduché, jak to na první pohled vypadá. Pro zdravé lidi je to nepředstavitelné. Kolo se ovládá rukama, takže zejména kopečky jsou fyzicky velmi náročné," vysvětlil handicapovaný mladík.

Pořizovací cena handbiku je poměrně vysoká. „Sám bych si ho koupit nemohl. Naštěstí jsem se dostal do projektu Birell jízda a kolo se vyjezdilo," netajil se nadšením Pavel Brož, který se už těší na prázdninový Handy Cyklo Maraton. „Je to taková trochu šílenost, trasa měří přes dva tisíce kilometrů a limit je 111 hodin. Jede se v podstatě nonstop, štafetově," doplnil Pavel Brož.

Poděkování

Birell jízda, díky níž se jeden handbike dostal i k mladíkovi z Nového Města na Moravě, není klasickou sbírkou. Lidé v tomto případě nepomáhají penězi, ale svým pohybem. Po Česku po celé léto putovala brána a za každého cyklistu, který pod ní projel, přibylo v rámci projektu pět korun na handbiky a kola pro handicapované.

„Asi nelze poděkovat jednotlivě, takže děkuji všem, kteří se zapojili. Akce má určitě obrovský smysl, za to děkuji organizátorům," vyjádřil svůj vděk Pavel Brož.

Charitativní akce se uskuteční také v letošním roce. „Doufám, že se lidé znovu zapojí. Tentokrát přicházíme s novým projektem nazvaným Nezastavitelní. Ten začne v květnu a bude handicapované vracet nejen do sedel, ale i do dalších aktivních sportů," prozradil Ivo Doležal.