Bodnutí od včely, vosy nebo sršně může podle lékařů způsobit závažnou alergickou reakci. Zatímco začátkem léta hasiči vyjížděli zejména kvůli včelám, nyní jsou nuceni zasahovat především proti vosám. „V posledních dnech rapidně narostl počet výjezdů hasičů k likvidaci obtížného nebo nebezpečného hmyzu. Hlavně se jedná o vosy," potvrdila tisková mluvčí Hasičského záchranného sboru (HZS) Kraje Vysočina Petra Musilová.

Hasiči ale nemohou vyjíždět ke každému nahlášenému případu. „Hasiči zasahují vždy, když je naplněna zákonná podmínka pro výjezd. Velmi obecně řečeno, je-li ohrožen lidský život nebo zdraví. Například hrozí-li pobodání dítěte, seniora nebo alergika," vysvětlila tisková mluvčí HZS.

Pokud takováto podmínka naplněna není, volající by se podle Musilové měl obrátit na specializovanou firmu, která se likvidací obtížného nebo nebezpečného hmyzu zabývá. „Získat informace o tom, zda je naplněna podmínka hrozícího nebezpečí z prodlení, je úkolem operátora tísňové linky. Ten od volajícího získá potřebné informace a na jejich základě potom operační důstojník posoudí, jestli je výjezd hasičů opodstatněný," popsala Musilová.

Podle Musilové dochází i k situacím, kdy jsou obavy z obtížného hmyzu větší, než by ve skutečnosti měly být. Lidé by neměli bezplatného výjezdu zneužívat, hasiči totiž v takových případech nezasáhnou.

"Pochopitelně může dojít k situaci, kdy volající událost zkreslí a hasiči po příjezdu na místo události zjistí, že zásah není nutný. Pak jej neprovedou a vrátí se zpět na základnu," uvedla Musilová.

Problémy zejména s vosami trápí také pelhřimovskou nemocnici. „Zrovna nedávno jsme zasahovali proti vosám. Zatím jsme moc zásahů neřešili, ale podle zkušeností z loňského roku to teprve začne. Vos je čím dál tím víc po celém okrese, takže počítáme, že i u nás se ještě něco vyvrbí a nějaké zásahy nás ještě čekají," nechal se slyšet Petr Adam, velitel jednotky Sboru dobrovolných hasičů Nemocnice Pelhřimov.
Bodnutí od řady zástupců nebezpečného nebo obtížného hmyzu může vyvolat i silnou alergickou reakci. „Alergie na vosí nebo včelí bodnutí se buď projevuje místně, nebo celkově. Místní alergická reakce se projevuje tak, že postižené místo zrudne, oteče, svědí až bolí. A vytvoří se znatelný otok," popsala doktorka Lenka Křikavová.

Celkové projevy alergie jsou však mnohem závažnější. „Při celkové alergické reakci se pacientovi začne špatně dýchat, nastává kolapsový stav a klesne tlak. Může to vést až k omdlení," varovala Křikavová.
Podle lékařky ale většina alergiků o své alergii ví. „Pokud mají doma lidé léky na alergii, měli by si je ihned po bodnutí vzít. V lékárnách jsou dnes i volně prodejné léky na alergii. Většinu takových štípanců stačí potřít fenistilem, při déle trvajících projevech celkové alergické reakce by ale pacienti měli vyhledat lékařskou pomoc," upozornila Křikavová.

Karolína Hovorková