Loni desátého června odpoledne jel Luboš Janovský na své motorce jen na nedalekou čerpací stanici v Třešti. Na nepřehledném místě se však rozhodl předjet autobus, do cesty mu nečekaně vjelo osobní auto a nehodě se již nedalo zabránit.

Štěstí v neštěstí bylo, že kolem zrovna projížděli zdravotní sestra Radka Špringerová a lékař Vít Kaňkovský. Společně s pomocí místních zachránili život čtyřiadvacetiletému muži, který při nehodě přišel o nohu. „Doslova holýma rukama se podařilo sestře a lékaři udržet mladíka stabilizovaného do příletu vrtulníku zdravotnické záchranné služby,“ popsala situaci mluvčí Kraje Vysočina Jitka Svatošová.

Oba jmenovaní jsou dvěma z pětice osob oceněných záslužnou medailí I. stupně za záchranu cizí osoby. Život mladého cyklisty pak zachránila loni v srpnu Zuzana Nehasilová. Po nehodě, kdy v ulicích Pelhřimova nedal řidič osobního vozu cyklistovi přednost, poskytla první pomoc a držela mladého muže s těžkým zraněním hlavy ve stabilizované poloze.

Venkovní bazén Vodního ráje v Jihlavě.
OBRAZEM: Sezona zahájena. První koupání pod širým nebem

Další dva příběhy hrdinství se odehrály na Žďársku. František Javůrek se neváhal v květnu vrhnout do vody ve Velkém Meziříčí, když viděl zdravotní problémy rybáře, který dostal epileptický záchvat a spadl do vody. Sám se při záchraně tonoucího poranil. O pět měsíců později pak u obce Nížkov spadlo malé sportovní letadlo. Pavel Musil okamžitě zavolal složkám IZS a s pracovním strojem se vydal k letadlu. To nadzvedl a uvolnil dva cizince zaklíněné ve vraku.

Záslužných medailí během slavnostního večera v Horáckém divadle Jihlava rozdal hejtman Jiří Běhounek (ČSSD) celkem sedmadvacet. Medaile II. stupně získalo pět záchranářů, čtyři policisté a devět hasičů.

Kromě nich pak medaile I. stupně dostal policista Pavel Gottwald, který zachránil život mladého řidiče cestou do práce, tedy mimo službu. Stejné ocenění převzal také policejní prezident Tomáš Tuhý za zajišťování bezpečnosti. Za záchranu lidského života dostali medaili I. stupně také hasiči Libor Schwarzberger a Václav Tulis.

Nejpracněji vybroušená dýka na světě.
OBRAZEM: Součástí knihy rekordů je už dokonce i dýka s gladiátory