Přísná opatření rozdělila návštěvníky pohostinských zařízení na dvě poloviny. Jedna je respektuje, druhá se proti nim ostře ohrazuje. „Rozhodně s tím nesouhlasím. Vláda by měla zavírat hranice a ne hospody,“ rozčílil se štamgast havlíčkobrodské hospody U Zlodějky, který se Deníku představil jako Jiří Hvězda.

„I když si dám raději vínko doma než v hospodě, tento zákaz se mi nelíbí. Zajímalo by mě, kdo hostinským zaplatí ušlé zisky,“ podotkla Miroslava Štěpánková z Jihlavy. „Navíc proč zrovna od osmi hodin? Do té doby se v hospodách nakazit nemůžeme?“ ptala se.

Naopak s nadhledem a pochopením vše bere Renata Slámová z Nového Města na Moravě. „Rozhodnutí vlády vyhlásit nouzový stav v Česku respektuji a přeji nám všem, aby tato opatřeni byla účinná a situaci jsme zvládli v klidu a bez hysterie,“ odsouhlasila vládní kroky Slámová.

„Také souhlasím s tímto nařízením, byť tato místa navštěvuji rád. Zdraví a prevence jsou přednější. Mohli bychom také dopadnout jako Itálie a být zavření úplně,“ konstatoval Jakub Nečas ze Žďáru nad Sázavou.

Shovívaví jsou k novému kroku vlády i samotní provozovatelé hospod, restaurací a kaváren. „Co se dá dělat, nařízení budeme muset respektovat,“ reagovali na nové opatření manželé Vlčkovi z restaurace U Kubínů v Přibyslavi.

Podobný názor má i Filip Bartoš ze Žďáru nad Sázavou. „Asi je potřeba být obezřetný. I když, je to tedy opravdu mazec,“ netajil se překvapením z vývoje situace.

Vlčkovi už nyní sledují, že nebezpečí koronaviru má na návštěvnost jejich restaurace vliv. Tento týden se v restauraci konají vepřové hody a návštěvnost je menší než jindy. „Samozřejmě se to na tržbách podepíše. Lidé ubyli jak na jídlo, tak na ubytování. Zavřít v osm večer bude další problém, to k nám chodili třeba sportovci po cvičení nebo místní si posedět,“ posteskli si Vlčkovi.

Zavřít ještě před večerním náporem bude muset také pelhřimovská kavárna Ateliér. „Běžně máme ve všední dny otevřeno až do dvaadvacet hodin. Když teď budeme muset skončit dřív, určitě to ovlivní i naše zisky,“ řekla provozní kavárny Šárka Dvořáková.

Podle odhadů ekonomů provozovatelé těchto podniků přijdou o miliardy korun. „Měsíční výpadek v tržbách v letošním roce lze odhadnout na dvanáct miliard korun. Lidé se totiž budou obecně méně pohybovat ve veřejných prostranstvích, práci budou vykonávat z domova a obecně se z hygienických a zdravotních důvodů budou zdráhat veřejná stravovací zařízení vůbec navštěvovat,“ zamyslel se ekonom Lukáš Kovanda.