V regionu vyvolalo pozdvižení nedávné vyjádření premiéra Andreje Babiše, že není kam spěchat. Jako řešení Babiš zmínil prodloužení životnosti současných bloků v Dukovanech o dalších deset let.

„Prodloužení životnosti je balónek, má odvést pozornost do toho, že projekt má čtyři roky skluz,“ poukazuje šéf krajské hospodářské komory Richard Horký.

Na neustále odkládaném vládním rozhodnutí o zahájení výstavby nových bloků se podepisuje i časté střídání ministrů, v tomto případě na ministerstvu průmyslu o obchodu.

„Vezměte si, kolik je to ministrů, kteří se vystřídali. A s nimi se změnily i celé poradenské týmy,“ upozorňuje Vítězslav Jonáš z organizace Energetické Třebíčsko. Kolotoč v rozhodujících funkcích má dva dopady. Nový ministr se v problematice jaderného průmyslu zorientuje teprve po několika měsících. A za druhé, každý tým poradců může radit něco jiného. Třeba jiné varianty elektráren místo jaderných. Naznačuje to i vyjádření hejtmana Vysočiny a poslance Jiřího Běhounka.

„Hraje se tady podivná hra, zpochybňující státní energetickou koncepci. Mluví do toho plynová lobby a já nevím kdo,“ řekl.

Premiér Babiš při své nedávné návštěvě ve Valči na Třebíčsku pronesl, že debaty o stavbě nového bloku pokračují. „S ČEZem vedeme debaty. Máme novou situaci, je třeba se podívat, jaké ještě máme energetické možnosti a udělat inventuru energetických zdrojů. O tom se bavíme.“

Generální ředitel společnosti ČEZ Daniel Beneš podotkl, že energetici se na stavbu připravují, v příštím roce mimo jiné chtějí získat povolení pro umístění stavby a územní rozhodnutí.

„Není to tak, že máme za minutu dvanáct a musíme rozhodnout za cenu, že uděláme ukvapené rozhodnutí. S touto vládou diskutujeme o tomto projektu víc, než s kteroukoli jinou. Je to vážné rozhodnutí, věnujeme se tomu intenzivně. Vaše hysterie není úplně na místě,“ řekl zástupcům regionu na jednání ve Valči.

Hejtman Běhounek se nechal slyšet, že ho Benešova slova urazila. Na adresu energetické společnosti se vyjádřil i na besedě, kterou pořádal Deník na počátku týdne v krajském městě.

„Nejsem si jist, zda generální ředitelství ČEZu je stejně tak nadšené, jako my. Mám skoro někdy dojem, že úplně tak ne. Když ale pátý blok nebude, lokalita zajde,“ řekl hejtman.