Jeden litr inkoustu vyrábí zhruba tři dny. „Provází to různé fáze, kdy se to musí zahřívat, aby se složky správně rozpustily. Následně se do vychlazeného roztoku přidávají další složky. Výroba má vlastní technologický postup. Hlavní složku tvoří voda, které je přes devadesát procent. Dál jsou to tajné přísady, které zajišťují, aby inkoust tekl, ale ne příliš rychle, aby klouzal po papíře a dobře zasychal,“ poodhal výrobu zakladatel Inkebary Dušan Prachař.

Se svou firmou Inkebara se specializuje na dva druhy inkoustů. „První je vhodný pro plnící pera a druhé jsou pak kaligrafické inkousty. Ve stálé nabídce máme sedmatřicet odstínů. Zaměřuji se na velkoodběratele, takže inkoust často míchám do litrových lahví. Snažím se vyrábět do zásoby, ale často se stává, že přijde velká objednávka a musím honem dovyrábět,“ usmívá se Prachař.

Inkoust přesně na míru

Pokud si ale zákazník nenajde mezi barvami tu svou, může si nechat vytvořit odstín na míru. „Je to výroba především pro obchodní partnery. Nedávno jsem třeba tvořil odstín nazvaný Baltské moře, který chtěl polský zákazník. Nejdéle trvá, než si se zákazníkem vysvětíme, jakou chce barvu. Není výjimkou, že posílám korespondenční lístek třeba s deseti různými barevnými fleky. Pošťák se asi diví, co to nese. Zákazník mi řekne, že jde o čtvrtý flek, který se jeho představě blíží nejvíc. Korespondenční lístky si vyměníme třeba dvakrát až třikrát. Barva totiž často nejde vyfotit ani oskenovat,“ vysvětluje majitel Inkebary.

Někdy při výrobě vzniknou i zcela unikátní barvy, které se ujmou i na trhu. „Všechny zakázkové barvy jsou divočina. V minulosti se mi tak podařily odstíny, které jsem nazval země a písek. Jsou dvoubarevné, jedna je do hněda a druhá do žluta. Okolo sebe pak mají žlutozelenou stopu. Nejprve jsem si říkal, že je to strašné a budu to muset vylít, ale poslal jsem ji jako vzorek a zákazníkům se moc líbila, že je trendy a že ji chtějí,“ komentuje Dušan Prachař.

I v inkoustovém průmyslu existují trendy. „ Třeba u modrých inkoustů byl loni populární jeden, který zanechává metalickou fialovou stopu. Musel jsem se přizpůsobit a začít ho také vyrábět. Teď se často zákazníci ptají na metalické inkousty. Ne všechno jde ale vyrobit metodou, kterou používám,“ říká Prachař.

Jeho poctivou práci nyní ocenil i Kraj Vysočina. Inkebara totiž získala označení Vysočina regionální produkt. „Inkousty Dušana Prachaře jsou originální a navíc šířkou nabídky barevností přesahují i škálu takových výrobců, jakými jsou třeba Koh-i-noor nebo Centropen,“ vyzdvihla předsedkyně hodnotící komise Marie Černá.