Rodiče se mohou zbavit starostí o to, kde, jak a čím zabavit své ratolesti. Ovšem pokud se děti skutečně bavit chtějí.

„Já mám naštěstí po ruce babičku, jinak nevím, kam bych naše děti poslala. Doma být samy každý den nemohou, já i manžel musíme být v práci, dovolenou si vzít nemůžeme," povzdechla si paní Jana z Přibyslavi.

Například havlíčkobrodské AZ Centrum připravilo loni pro žáky 1. až 5. tříd čtyřdenní program pod názvem Neseď doma, pojď se bavit. V letošním roce chystá na závěr týdne už jen keramickou dílnu, pokud tedy nějaké děti vůbec přijdou. „Ukázalo se totiž, že o nabízenou zábavu nemají o jarních prázdninách žádný velký zájem," konstatuje za AZ Centrum Květuše Cempírková. Nabízených aktivit se loni v centru podle Cempírkové účastnily pokaždé tak dvě či tři děti.

Proto se letos AZ Centrum rozhodlo neplýtvat zbytečně silami. A žádný zvláštní program na jarní prázdniny nechystalo.

Kde jen celý
den jsou?

„Navštěvovat o prázdninách různé kroužky a kluby děti zřejmě nebaví. Tak kde tedy ty děti celý den jsou? Samy doma, u počítačů a u televize? Přitom si rodiče stěžují, že si kvůli dětem musejí brát na jarní prázdniny dovolenou, že by se o ně neměl kdo starat, neuměly by trávit volný čas. Ne každá rodina má babičku, nebo má dost peněz, aby jela s dětmi na hory," vrtí hlavou Cempírková.

Podle pana Petra z Havlíčkova Brodu stačí synovi o jarních prázdninách k zábavě jen počítač a vysedávání doma. „Sportovat venku se mu nechce, prý je mu zima. Číst ho nebaví, tak co s ním," povzdechne si otec.

Úplně opačnou zkušenost než AZ Centrum v Havlíčkově Brodě má o jarních prázdninách Středisko volného času v Ledči nad Sázavou.

„Pro děti jsme připravili v průběhu týdne keramické dílny. Zájem je tak velký, že kapacita sotva postačí," říká ředitel střediska Miroslav Hanečka. Ve srovnání s loňským rokem se ale nekoná cesta do Vodního ráje v Jihlavě spojená s návštěvou City Parku a multikina. O zájezd byl malý zájem. Důvodem jsou jednak chřipky, hodně dětí je nemocných, a pak finance. Zájezd do Jihlavy něco stojí. „Je třeba zaplatit cestu a vstupné, to všechno předem, a rodiče už dnes hodně zvažují svoje finanční možnosti," konstatuje ředitel Hanečka.

Junior, dům dětí a mládeže, středisko volného času naplánoval na počátek prázdninového týdne akci nazvanou Mánie s přespáním, která slibuje noc plnou pohádek a málo spánku. Dětem stačí vzít s sebou do Junioru spacák, deku, přezůvky, pití a svačinu.

Kde tráví čas o jarních prázdninách větší děti, jejichž rodiče jsou v práci? Podle pracovníků Krajské knihovny Vysočiny v Havlíčkově Brodě se útočištěm takových „bezprizorních" školáků stává hlavně m-centrum, kde se děti baví sledováním playstationu.

Informační centrum a městská knihovna ve Světlé nad Sázavou mají v době jarních prázdnin zavřeno. V celé budově se maluje.

Školáci ve Světlé se ale mohou například „vyřádit" na bruslích na zimním stadionu ve Sportovním centru Pěšinky. „Každý den dopoledne máme na stadionu otevřeno, bruslení pro veřejnost je od 10 do 12 hodin. Jarní prázdniny teprve začaly, uvidíme, jaká bude návštěvnost. Běžně přijde tak 60 až 80 bruslařů. Hodně ale záleží na počasí, jestli bude hodně sněžit, bude nám v dobrém slova smyslu konkurovat lyžařská sjezdovka na Kadlečáku," říká jednatel světelského sportovního centra Jaroslav Beránek.

Podle Jaroslava Kaisera správce sjezdovky Kadlečák u Světlé nad Sázavou je sjezdovka už od neděle na nápor lyžařů připravena.

„Zatím se moc nelyžuje, ale sníh je perfektní, sjezdovka je v provozu celý den. Začínáme už od rána od 9 hodin, jezdí se do večera do 20 hodin, pro zábavu o jarních prázdninách je sjezdovka jako stvořená," informuje správce Kaiser.

Volný čas zaplní někdy alkohol

Jarní prázdniny, s tím spojený nadbytek volného času a nuda,  mají také svoje stinné stránky. Své o tom ví například ředitel městské policie v Chotěboři Jiří Novotný." O prázdninách, hlavně v létě, stoupají počty případů rušení veřejného pořádku a výtržnictví. Teď o jarních prázdninách, kdy je zima, se rušitelům moc nechce chodit ven. Přesto ale městská policie plánuje kontroly hospod a restaurací, abychom zjistili, zda tam mládež nezahání prázdninovou nudu alkoholem," konstatuje Novotný.

Například městští strážníci v Havlíčkově Brodě přistihli tři mladíky večer v dětském hrádku v parku, jak popíjejí alkohol. Na problémy si zadělali nejen tím, že popíjeli na místě, kde nemá alkohol vůbec co dělat, ale také tím, že dvěma mladíkům, holdujícím alkoholu, bylo teprve šestnáct a sedmnáct let. Mladíci byli naloženi do služebního vozidla a předáni rodičům. Věc strážníci nahlásili kurátorce pro mládež.

Jarní prázdniny trvají jeden týden a jsou stanoveny podle sídla školy. Kraj Vysočina by měl jarní prázdniny  mít až v březnu. V souvislosti s pořádáním mistrovství světa v biatlonu v Novém Městě na Moravě požádal Kraj Vysočina o stanovení odlišnosti v organizaci.