Hned vzápětí následuje prudká rána do břicha. Petr Dlesk padá na zem před vstupem do školní tělocvičny. Ďásek se svým poskokem Vítem Mottlem odchází. „Teď už víš, jak se máš chovat," dodává agresor. Popisuji zde scénu z chystaného filmu o šikaně Cesty osudu, který celé prázdniny natáčí parta pěti lidí v Havlíčkově Brodě.

Dvacetiletý režisér

Režisérem a tvůrčí hlavou celého filmu je dvacetiletý Jiří Kadlec, zvaný Freedy z Havlíčkova Brodu. „Natočit film, byl můj velký sen a konečně se mi to podařilo. V hlavě nosím mnoho různých námětů a zajímavých scénářů, které jen čekají na pravou chvíli. Scénář k Cestám osudu jsem napsal během Vánoc a do konce prázdnin by měl být i kompletně natočen," říká Freedy. Dodává, že vše si připravuje a dělá sám. „Mám vlastní kameru, světla, mikrofon a další vybavení. Film budu i sám stříhat a upravovat. Mým cílem je ho dostat mezi lidi, především na základní a střední školy," vysvětluje Freedy.

V Cestách osudu se celkem představí okolo dvaceti lidí. Hlavním hercům je přitom mezi patnácti až šestnácti lety. Natáčení probíhá po celém Havlíčkově Brodě. „Natáčeli jsme například v areálu Psychiatrické nemocnice, na Základní škole a Mateřské škole Wolkerova či na poli," uvádí hlavní postava filmu a agresor Ďásek z Havlíčkova Brodu. Podle něho je režisér na všechny herce velmi vstřícný a hodný. „Říká věci na rovinu, nic neskrývá, a když se mu daná scéna nelíbí, řekne to," konstatuje Monika Hlaváčová z Havlíčkova Brodu, která ve filmu hraje vynucenou přítelkyni agresora. Pro všechny herce je to přitom vůbec první zkušenost s hraným filmem.

Finální verze bude obsahovat i prvky dokumentu. Podle Freedyho je hlavní podstatou filmu agresivita, kterou pociťuje oběť od agresora. „Jde mi o co nejreálnější ztvárnění šikany, přičemž jde o formu takzvané totalitní šikany, kdy se do teroru zapojila celá třída," zdůrazňuje Freedy. Ten na filmu spolupracuje i s policií, která mu umožní natáčet v cele předběžného zadržení.

„Na začátku i na konci filmu bude i vypravěč, který diváky uvede do příběhu či vysvětlí určité souvislosti. V Cestách osudu se také objeví náznak kyberšikany a film skončí tragicky," naznačil režisér s tím, že začátkem září by mělo být již vše natočeno.

„Nejtěžší jsou emoce. Trénuji je doma před zrcadlem, ale před kamerou je to jiné. Naopak agrese není až tak těžká," říká Petr Dlesk, který ve filmu ztvárňuje oběť. Během natáčení je přitom vidět, že musí snést i reálnou fyzickou bolest. Hlavní postava občas svůj úder protáhne, tedy není nouze o drobné modřiny. „Je to v pohodě, zatím to zvládám," dodává Dlesk.