V knihkupectvích na Pelhřimovsku se proto v těchto dnech dveře netrhnou. Předvánoční příliv zákazníků zažívá i pelhřimovské knihkupectví U Vrány. „Hodně se prodává román Padesát odstínů šedi, Toulavá kamera 15 či Tolkienův Hobit," vyjmenoval majitel knihkupectví Martin Vacke.

Na odbyt jdou i severské detektivky, dětská literatura a zlevněné encyklopedie. „Knihy jsou vděčným vánočním dárkem, proto před svátky navštěvují knihkupectví i lidé, kteří do něj během roku nezavítají," podotknul Vacke.

Tento fakt potvrdila i Jana Hrušková, majitelka Knihkupectví U Hrušky v Pacově.  „Kniha je hodnotným dárkem, který navíc nepatří k těm nejdražším a určitě udělá radost," přikývla Hrušková.

Konkrétní nejprodávanější tituly ale nevyjmenovala. „Prodává se téměř všechno," shrnula Jana Hrušková. Nejčastěji si ale zákazníci odnášejí publikace pro děti a samozřejmě beletrii.

„Lidi při nákupu hodně ovlivňuje reklama na tituly, která zrovna běží v médiích. Zájem je také o knihy, které se v poslední době dočkaly filmového zpracování," prozradila Hrušková.

Ta vzápětí dodala, že lidé své nejbližší chtějí pod stromeček obdarovat většinou nějakou pozitivně laděnou literaturou.

Kromě tištěných knih přicházejí stále více do módy ty elektronické, na jejichž četbu je ale potřeba speciální čtečka, jejíž pořízení si žádá investici pohybující se od jednoho do několika tisíc korun.

Nad čtečkami stále vedou tablety

Jak uvedl Milan Burian z pelhřimovského obchodu s elektronikou Burian elektro, o koupi těchto čteček je před Vánocemi zájem. „Čtečky se prodávají, ale v tomto ohledu stále více vedou tablety, které mimo jiné poslouží i jako čtečka elektronických knih," nastínil Burian.

Tablet má oproti čtečce svá pozitiva, ale skýtá i určité nevýhody. „Tablet sice nabízí širší možnosti využití, ale neposkytuje takový komfort pro oči jako čtečka. Jeho display svítí a brzy z něj bolí oči, což u čtečky nehrozí," vysvětlil Milan Burian.

Kdo by se chtěl se čtečkou elektronických knih seznámit, může zajít do pelhřimovské městské knihovny, která jednu vlastní a čtenáři mají možnost si ji zapůjčit. „Není to sice nejnovější model, ale i tak jsou na ni lidé zvědaví," řekla Markéta Kulíková z hudebního oddělení knihovny, kde je čtečka k mání.

Jak doplnila, zájemci o její výpůjčku jsou buď zvědaví, jak přístroj vůbec vypadá a co umí a nebo si ji chtějí vyzkoušet před tím, než nějakou sami koupí. „Čtečka má své výhody, je skladná, takže třeba na dovolenou si s sebou můžete vzít celou knihovnu, ale tištěné knihy mají své kouzlo, které tento vynález nikdy mít nebude," míní Markéta Kulíková.