Začalo to před lety nenápadně s obyčejnou růží, kterou má doma každý. Postupně Jana Jankovská klasickou zahradu se záhony plnými zeleniny a vyřádkovanými bramborami proměnila v unikátní sbírku tří stovek odrůd jedné květiny.

Vzniklo tak jedinečné místo, kde dominují růže v různých podobách a které je jako stvořené pro odpočinek a relaxaci. Na ploše přibližně dva a půl tisíce metrů čtverečních kolem rodinného domu najdete například růže se jmenovkami Jiřina Bohdalová, Prodaná nevěsta, Obětem komunismu, Obětem masakru ve Vukovaru a další.

Je tu také růže věnovaná zlaté svatbě královny Alžběty II. a prince Filipa nebo růže speciálně vyšlechtěná pro město Teplice. Ke každé květině se váže nějaký příběh.

„Teplice mají svoji růži, na kterou dokonce lákají turisty. Je už tedy i v Sedlici, mám ji nově a uvidím ji kvést poprvé. Pak tu jsou třeba růže od známého šlechtitele Jana Böhma, který je věnoval svým dětem, manželce a rodičům. Mám tu tedy Lidku, Anču, Máňu a Slávu Böhmovy. Svoji růži má i herečka Jiřina Bohdalová, která ji osobně pokřtila,“ ukazuje některé zajímavosti ze své zahrady Jana Jankovská.

Na předzahrádce, na dvoře před rodinným domem i na zahradě je využité doslova každé místo. Prostor pro další rostliny se tu i tak ještě najde. Uvidíte tu bohaté anglické růže, chlupaté růže mechovky i růže s drobnými kvítky, které královnu květin skoro ani nepřipomínají.

Růže je ideální rostlinou do této doby. Koření hluboko, vodu si najde a nepotřebuje tolik zalévat. Historické odrůdy, které mohou být staré i dvě stě let, jsou náchylnější na nemoci, modernější odrůdy jsou více odolné. Obecně ale růže nepotřebuje tolik péče. Snažím se v zahradě používat co nejméně chemických hnojiv a prostředků,“ popisuje starost o zahradu věnovanou královně mezi květinami Jana Jankovská.

Vedle růží má na záhonech například i traviny, další květiny nebo třeba drobné jehličnany. „Díky tomu, že nejsou záhony jednolité, vynikne krása růží. Chci, aby moje zahrada měla nějaký koncept a nebyla kýčovitá,“ doplňuje k tomu pěstitelka ze Sedlice.

Na zahradě je několik míst pro relaxaci a zákoutí s lavičkami, kde se majitelé mohou posadit, vychutnat si krásu tohoto místa a třeba jen tak sedět a poslouchat zvuky přírody. Jak říká Jana Jankovská, zahrada má svoje kouzlo za každého počasí.

A na závěr dodává, že růže by měly zůstat na zahradě, kde naplno vynikne jejich krása. „Domů do vázy si je netrhám, to je podle mě škoda,“ uzavírá Jankovská.

Mohlo by vás zajímat: Údolí štěstí Nadi Urbánkové, poslední role Vladimíra Menšíka. Kde jsme natáčeli?

Poznáte obec na Vysočině? | Video: Deník/Zuzana Musilová