„Slovo jóga pochází ze sanskrtu a znamená spojit, sjednotit. A právě v době, kdy se v naší společnosti stále více ztrácí propojení s přírodou, vytrácí se systém hodnot, nedostatek fyzického pohybu a strava tělo spíše poškozuje a zatěžuje, stále více lidí znovu objevuje ztracený poklad jógy," sdělila moravskobudějovická instruktorka Simona Stejskalová.

Se cvičením může člověk začít kdykoliv. Stále více se jóga těší oblibě u studentek. „S jógou jsem začala, protože žiji v době, kdy se moc nehýbeme, a tak jsem chtěla začít pro sebe něco dělat. Cvičení ve fitness centrech mne příliš nenadchlo, vadilo mi, že si nemůžu cvičit sama a kdy se mi zachce. U jógy nepotřebuji žádné těžké stroje a můžu si zacvičit doma v obývacím pokoji, jak se mi to zrovna hodí," komentovala studentka Pavlína Sovková.

Pokud začnete s tímto typem cvičení, brzy vás opustí bolesti zad a hlavy, zvýší se vám pružnost kloubů a posílíte svou imunitu, shodují se vyznavači jógy. Zároveň jóga pomáhá odbourávat stres a ulevuje od pocitů úzkostí a deprese. „Jóga hodně pomáhá od bolestí zad a zároveň je to úžasné uvolnění celého těla. Klienti mi říkají, že nic neprotáhne tělo jako jóga. Cvičení vypadá velmi jednoduše, ale když jej vyzkoušíte, zjistíte, že zapojujete svaly, o kterých jste ani nevěděli, že je vůbec máte," sdělila instruktorka jógy z Třebíče Věra Kaňkovská.

„Jógové cviky nejen zlepšují fyzickou pohyblivost, ale také uvádějí tělo, mysl, vědomí i duši do rovnováhy. Tím nás jóga udržuje zdravé a pomáhá nám zvládnout každodenní nároky, problémy a starosti. Přestože oba sály Třebíčského mateřského centra zaplňují hlavně ženy, pravidelně přichází cvičit i několik mužů," popisuje Simona Stejskalová.

Podobný názor má i studentka Pavlína „Výhody spatřuji v tom, že se jóga zaměřuje na celé tělo, ne pouze na některou jeho část. Dále se snaží o návrat k přirozenosti například ve stravování. V dnešní době jíme až příliš a spousta z nás nejí zdravé věci. Jóga naproti tomu vede ke střídmosti, k tomu, abychom jedli převážně čerstvé potraviny. Těch výhod je samozřejmě víc, protože jóga není jen cvičení, ale celkový životní styl," komentovala studentka.

Cvičí se všude

I v Třebíči se studia věnující se józe začínají objevovat jako houby po dešti. Jóga se cvičí v baletním sále Pasáže, nad obchodem se zdravou výživou Naturka na Karlově náměstí nebo v jóga studiu Lotosový květ. Ani příznivci v ostatních městech se nemusí bát, že budou ochuzeni o hodiny. Ty již teď probíhají v hrotovickém V-Sport hotelu. „Momentálně máme dva kurzy jógy. „Cvičíme u nás Jógu pro děti, která se líbí aktivním dětem, a pak Jógu v denním životě, která je určená pro dospělé. U dětského kurzu máme dvacet dětí, kurzů pro dospělé se v jedné skupině pravidelně účastní dvacet lidí a v druhé kolem třiceti," sdělila Kaňkovská.

„Jako žačka Paramhans svámí Mahéšvaránandy vyučuji systém Jóga v denním životě, který obsahuje tělesná cvičení, dechová cvičení a relaxační techniky. Jednotlivé díly byly sestaveny za pomoci poradců z řad lékařů, fyzioterapeutů a rehabilitačních pracovníků, takže je může bezpečně cvičit široká veřejnost, a to včetně dětí, těhotných maminek a lidí nemocných, postižených či v rekonvalescenci. Po šestnácti letech praxe vidím u svých cvičenců velké pokroky, které se týkají nejen zlepšení zdraví, ale také psychiky. Mizí deprese, lidé se učí odpočívat a naslouchat. Možná i to je jeden z důvodů, proč zájemců o jógu každoročně přibývá," podotkla Simona Stejskalová. Moravské Budějovice mohou také nabídnout hodiny pro zájemce. Probíhají v Orlovně.

Další výhodou jógy je i nenáročnost na pomůcky. Při cvičení nejsou zapotřebí žádné stroje ani pomůcky, takže není problém zacvičit si doma nebo na zahradě. „Cvičím sama, protože mám ráda klid, kdy se mohu soustředit. Maximálně si se mnou občas zacvičí maminka. Oceňuji, že ke cvičení nic nepotřebuji dokonce ani boty, protože jóga se cvičí bosky. Jediná nezbytná věc je podložka, která neklouže. A pak je samozřejmostí silná vůle, která je mnohdy potřeba," dodala studentka Pavlína. Ani cena vstupů na lekce není závratná. Za jednorázový vstup na hodinu zaplatí zájemci okolo sta korun.

IVANA ŘÍHOVÁ