„Noc literatury se bude konat už dnes večer paralelně na třech zajímavých místech města. Jedna akce bude v salonku ve třetím poschodí městské knihovny, druhá bude v bráně Matky Boží v přednáškovém sále a třetí ve velké gotické síni jihlavské radnice," uvedla Alexandra Frajová, vedoucí útvaru služeb jihlavské knihovny. Vždy bude dostatečný časový prostor na přesun na další místo.

Na každém místě bude jiný předčítač a jiná novinka světové literatury. V bráně Matky Boží bude číst Richard Vokůrka, který je v angažmá Horáckého divadla od roku 2013. Ten bude předčítat z knihy s názvem Back up od Paula Colizeho. Ta pojednává o muži, který se probudí upoutaný na nemocničním lůžku a zjišťuje, že se nemůže ani hýbat ani komunikovat – je postižen syndromem uzamčení.

V městské knihovně bude číst úryvek z knihy místnost od Jonase Karlssona herec divadla Stanislav Gerstner. Čtenář v této novele vstoupí do mysli chorobně pedantského a mírně autistického úředníka, který ve státní sféře, kde pracuje, objeví tajnou místnost, jejíž existenci ostatní odmítají uznat.

Třetí čtenářská místnost, velká gotická síň jihlavské radnice, uslyší Zdeňka Dryšla, který přečte úryvek z knihy Charlese Lewinskyho s názvem Gerron. Román vypráví životní příběh slavného německého herce a režiséra židovského původu Kurta Gerrona, který byl nacisty transportován do terezínského ghetta.

Noc literatury 2015 bude už devátým ročníkem tohoto happeningu. Původně začal v Praze a od roku 2010 se rozšířil i do dalších míst po celé České republice. Noc literatury se díky přitažlivosti a schopnosti překonávat kulturní a jazykové bariéry pomalu stává celoevropským fenoménem.

„Ambicí projektu je představovat návštěvníkům současnou evropskou literaturu netradičním způsobem a zároveň oživit večerní město přitažlivou akcí," dodala Frajová. Atraktivitou projektu je spojení zajímavého textu, neobvyklého místa a originální prezentace.