Na tamním náměstí a v okolí Zámeckého rybníka se totiž v rámci oslav 80. výročí založení skautingu v Kamenici nad Lipou uskutečnila akce Lov na draka.


Akční odpoledne si pro všechny milovníky přírody, nových výzev a dobré zábavy připravili skauti a skautky ze střediska Fidelis et Fortis v Kamenici nad Lipou.


K PRVNÍMU ÚKOLU 
DOSTALI I INDICII


Na aktivní jedince, kteří se rozhodli splnit výzvy a pochytat tak osmdesát draků, které utekli svatému Jiří, jenž je patronem skautů, čekalo deset stanovišť.


Než však závodníci vyrazili na trať, museli splnit jeden startovní úkol, a to zjistit jméno zakladatele skautingu v Kamenici nad Lipou. Těm, kteří tuto informaci nevěděli či si nemohli vzpomenout, pomohl pomník umístěný na kamenickém náměstí, v blízkosti tamního zámku, který patří právě Františku Sadílkovi.


Děti, ale i někteří dospělí, se například naučily rozdělat oheň pomocí křesadla. Na jiném stanovišti se zase dozvěděly, jak uvázat lehčí, ale i složitější uzle. Vyzkoušely si tedy uvázat například ambulantní, liščí či dřevařský uzel, lodní či dračí smyčku, kravatu nebo také uzel dobrého skutku. Zastávkou mezi stanovišti, kterou k ulovení draků děti a dospělí nepotřebovali, ale i přesto se zde tvořila fronta, byl přístav.


Na tamním Zámeckém rybníku se tak ti odvážnější mohli povozit i na lodičce.


PO AKCI LOV NA DRAKA SKAUTŮ PŘIBUDE


Právě přístav zaujal i děti Evy Janákové ze Starého Bozděchova. „Tato akce se nám líbí moc. O tom, že bych dala děti do skauta momentálně uvažuji. Řekla bych, že by je to tam určitě bavilo. Žijeme totiž na vesnici, kde děti většinu času tráví v přírodě, takže si myslím, že je to úplně pro ně," pověděla Eva Janáková.


Na trati kolem Zámeckého rybníku děti také střílely draky pomocí luku a šípu, zatloukly hřebík, či zasekly sekeru, rozluštily šifry, hledaly draky pomocí GPS, na figuríně si vyzkoušely masáž srdce a také si prolezly nízké i vysoké lanové překážky.


Odvážní lovci draků měli také za úkol složit si origami. „U mě si mohou děti vyrobit parník nebo obyčejnou lodičku, kelímek, velrybu anebo netopýra, který už je trochu složitější. Skládání dětem jde, jsou šikovný a snaživý. Mohu říct, že každému se to zatím povedlo," řekla Kateřina Ješetová ze skautského střediska Fidelis et Fortis.

Na konci cesty za hledáním draků svatého Jiří dostal každý účastník odměnu. „Řekl bych, že dnes jsme tu měli kolem stovky návštěvníků. Rodiče, kteří se vraceli sem do tee-pee byli nadšení. Někteří i říkali, že doufají, že tahle akce bude probíhat každý rok," popsal spokojenost účastníků Petr Klusáček, který na startu a zároveň i v cíli znázorňoval postavu svatého Jiří.