Jinými slovy Kameny zmizelých, jimiž jsou veřejnosti připomínány židovské oběti druhé světové války.

„V souvislosti s přesídlením chotěbořského informačního centra do budovy čísla popisného 257 ve Fominově ulici, se objevily informace, že právě tento dům má svou neblahou minulost spojenou s dobou nacistické perzekuce židovského obyvatelstva za druhé světové války," uvedla referentka chotěbořského Centra kultury a sportu Erika Nováková. Ta podotkla, že od roku 1914 vlastnila zmíněný dům židovská rodina Schenkelových. „Továrník Max Schenkel měl na prostranství za domem tkalcovnu, ve které se nejprve na ručních tkalcovských stavech a následně i na těch mechanických vyráběly vlněné látky a bytové tkaniny. Za války se stal jeho dům jedním ze tří, kam byly v roce 1942 sestěhovány židovské rodiny před odsunem do koncentračních táborů. Většina z nich se domů už nikdy nevrátila.

Nepřežili ani Schenkelovi a nikdy se nepodařilo vypátrat ani jejich příbuzné," pokračovala Nováková.

Kameny zmizelých vsadí ve středu dopoledne v devět hodin do chodníku před domem číslo popisné 257 ve Fominově ulici za Maxe, Irmu a Zdeňka Schenkelovy sám autor mezinárodního projektu Stolpersteine Gunter Demnig.

Připomeňme, že Demnig je německý umělec, který vešel ve známost právě svým projektem Stolpersteine.

Vystudoval pedagogiku umění a průmyslový design v Berlíně a Kasselu. Za projekt Stolpersteine obdržel v roce 2005 Německý záslužný kříž. První dva Kameny zmizelých položil Demnig v rakouském městě St. Georgen poblíž Salcburku. Dnes lze tyto kameny najít v mnoha zemích Evropy. Stejně tak v České republice.

V chodníku havlíčkobrodské Dolní ulice jsou Kameny zmizelých vsazeny od září roku 2014. Připomínají manžele Pavla i Idu Pachnerovy. Ti zahynuli ve vyhlazovacím táboře Sobibor v roce 1942. Podobný osud potkal také dvanáct příbuzných obchodníka Pavla Pachnera, a stejně tak i stovku dalších židovských obyvatel někdejšího Německého Brodu.

„Myslím, že to, co se stalo mým příbuzným, by se mělo připomínat i dnes," řekla vnučka Pachnerových Milena Perglerová, která se slavnostního uložení kamenů před dvěma lety v Havlíčkově Brodě osobně zúčastnila.

Stolpersteiny měly být vsazeny i do chodníku na náměstí v Přibyslavi. Z tohoto záměru však v říjnu 2014 sešlo. Iniciátoři totiž nedostali souhlas od rodinných příslušníků.