Přestože by měl mít od Nového roku nárok na čtyřprocentní navýšení platu, jeho výši nezná. „Odměna bude teprve stanovena, protože zatím neznáme přesný počet obyvatel města k 1. lednu 2017, na kterém výše odměny závisí," uvedla mluvčí třebíčské radnice Irini Martakidisová s tím, že v uplynulém roce měl starosta bezmála čtyřicetitisícového města na výplatní pásce 65 108 korun hrubého.

Odměny budou růst také třebíčským zastupitelům, a to i těm neuvolněným. „Naše usnesení v této věci říká, že se neuvolněným zastupitelům poskytuje odměna v maximální výši dle příslušného nařízení vlády. Takže se jim zvedne automaticky," vysvětlil Janata.
Nárůst platů a odměn členů obecních a krajských zastupitelstev schválila před koncem roku vláda. Změna automaticky zvyšuje odměny pro uvolněné zastupitele, což jsou politici, kteří kromě funkce nedělají jinou práci.

V případě neuvolněných zastupitelů, tedy těch, kteří mají běžné zaměstnání, se od ledna zvýší maximální výše měsíční odměny. Jednotlivá zastupitelstva si sama rozhodnou, zda navýšení odsouhlasí, nebo nikoli.

Aleš Bořil je neuvolněným starostou Brzkova nedaleko Polné na Jihlavsku. Brzkov má necelých tři sta obyvatel, Bořil dostává jako odměnu za starostování již několik let stále stejnou částku – sedmnáct tisíc hrubého.

Jak sám Bořil říká, práce starosty mu někdy zabere i více než dvanáct hodin denně. Vykonávat ji však musí po svém zaměstnání. „Místní by uvolněný post starosty nepodpořili. Nastavili jsme to tak už na začátku volebního období, a není možné se domluvit na navýšení odměn. Jsme malá obec a lidé by to vnímali jako příživnictví," míní Bořil.

Jako uvolněný starosta by mohl dosáhnout i na čtyřiatřicet tisíc hrubého měsíčně. „Práce starosty mi někdy zabere i čtrnáct hodin denně, protože v Brzkově neustále řešíme těžbu uranu," zmínil jedno z témat, kterým se musí zabývat.

Mnohonásobně lépe než starosta Brzkova je na tom jihlavský primátor. Jeho současná měsíční odměna je 75 381 korun hrubého měsíčně, od minulého roku se o necelé tři tisíce zvýšila. Náměstci primátora si polepšili o necelé dva a půl tisíce, jejich hrubá odměna činí 66 509 korun měsíčně.

Na počátku loňského roku se příjem zvýšil i neuvolněným zastupitelům krajského města, kteří od loňského února získávají 1 740 korun hrubého měsíčně. Neuvolnění členové Rady města Jihlavy mají 6 210 korun.

Podle mluvčího jihlavské radnice Radka Tulise zřejmě nebude zvyšování odměn zastupitelů na programu jejich nejbližší schůze. „Není to momentálně téma, které by hýbalo politickou scénou, i když je zřejmé, že k tomu dříve nebo později dojde," řekl Tulis.

Například polenští zastupitelé byli rychlejší, zvyšování odměn pro neuvolněné zastupitele odhlasovali už na své prosincové schůzi.

Odměny členů zastupitelstev rostou pravidelně. Naposledy se zvyšovaly vloni v lednu, a to o tři procenta. O rok dříve to bylo o tři a půl procenta. Starostka Hrotovic na Třebíčsku Hana Škodová dostala přidáno necelých osmnáct set korun a její plat nyní činí 49 090 korun.

„Je v tom základ mzdy plus příplatky podle počtu obyvatel a také podle toho, že v Hrotovicích zajišťujeme úřední služby pro obyvatele z okolních obcí," vysvětlila tajemnice radnice Dana Růžičková.

Případné navýšení odměn pro neuvolněné zastupitele se bude projednávat. „Rada už rozhodla se navýšení odměn nedoporučit. Konečné rozhodnutí ale bude na zastupitelích," podotkla starostka Škodová.

Starosta Mnichu na Pelhřimovsku má plat stále stejný. „Jestli dostanu přidáno nebo ne, záleží na zastupitelích. Přijít s tímto návrhem totiž musí právě oni," vysvětlil starosta Petr Čekal. Dodal také, že bere šestnáct tisíc korun čistého. „Nevím kolik brali mí předchůdci, ale já mám plat pořád takový," řekl.

Obecně lze říci, že čím větší sídlo, tím štědřeji honorovaní konšelé. Mezi dalšími okresními městy na Vysočině je na tom nejlépe starosta Havlíčkova Brodu Jan Tecl, který si polepšil o více než dva tisíce na současných 64 184 korun. O pětistovku méně má na výplatní pásce Zdeněk Navrátil ze Žďáru nad Sázavou.

Aktuální plat starosty Pelhřimova sice radnice přesně neuvedla, podle výpočtů Deníků by měl brát přes osmapadesát tisíc korun. O dalších pět a půl tisíce méně pak bere například Martin Kamarád, starosta čtyřtisícového města Přibyslavi na Havlíčkobrodsku.

Přístup se různí

Co se týče neuvolněných činovníků radnic, je to různé. „My jsme se ještě možností navýšit odměnu neuvolněným členům zastupitelstva vůbec nezabývali. Zřejmě se budeme zajímat, jak postupovali v dalších městech," uvedl žďárský starosta Zdeněk Navrátil. Stejná situace panuje například v Přibyslavi nebo v Havlíčkově Brodě.

Mojmír Humlíček, starosta Fryšavy pod Žákovou horou na Žďársku dostane za leden stejně jako třináct tisícovek a jednu desetikorunu. „Přijde mi nemorální navyšovat odměny uprostřed volebního období. Už při ustavujícím zasedání zastupitelstva jsem souhlasil s odměnou ve výši padesáti procent platu, na který bych měl jako neuvolněný starosta nárok. Nepřipustím, abychom si uprostřed volebního období zvyšovali odměny," uvedl Humlíček s tím, že neuvolněný místostarosta má pak plat pět tisíc pět set korun. Fryšavští také odhlasovali, že se odměny lidí pracujících pro obec v různých výborech a komisích nebudou sčítat.

Zcela jiné poměry než na radnicích pak panují na krajském hejtmanství. Hejtman Jiří Běhounek má nyní nárok na 89 926 korun a polepšil si o téměř tři a půl tisíce korun.

Jeho náměstci, kterých je nyní je mezi devíti radními hned pět, berou podle tabulek 81 656 korun. „Počet náměstků je výsledkem kompromisního politického rozhodnutí, protože politika je umění možného," komentoval Běhounek. Řadový uvolněný radní si nyní na hejtmanství přijde na 65 624 korun.

Zastupitelé kraje si své odměny upravili vloni v listopadu. Neuvolněný zastupitel dostane měsíčně čtyři tisíce, člen výboru či komise rady může dostat o téměř dva a půl tisíce víc.