V průběhu týdenního kurzu se studenti budou seznamovat nejen s teorií, ale okusí i praxi. „Budou rozděleni do šesti skupin podle mediálního zaměření pod vedením zkušených lektorů z regionálních i celoplošných médií,“ uvedl jeden ze zakladatelů letní školy Milan Pilař.

Jejich články, reportáže či fotografie se pak objeví v regionálních médiích, která jsou partnery letní žurnalistické školy. Jedním z nich je i Deník. „Každoročně končíme vyhodnocením prací. Je to velmi zajímavé a já jsem pokaždé velmi mile překvapený z kvality děl mladých tvůrců,“ vyzdvihl Pilař.

Kvůli koronavirové pandemii bude letošní ročník malinko jiný než v předchozích letech. „Nepřijedou nám ukrajinští studenti, jichž je v Brodě každý rok šestice, a svou účast odložili i zájemci z Rakouska. Také proto jsme toto téma aktuálně zařadili do programu pro veřejnost a pozvali lidi, kteří se k tomu v minulosti vyjadřovali,“ potvrdil Pilař.

I přes to je však letošní účast vyšší. „Je to trochu paradoxní, ale budeme mít o sedm studentů více než loni, kdy jsme téměř sahali po rekordu,“ prozradil Pilař.

Zkrátka ale nepřijde ani veřejnost. Pro ni jsou plánované besedy se zajímavými osobnostmi české i zahraniční mediální scény. „Budou se konat v klubu OKO na Smetanově náměstí a jako vždy jsou zcela zdarma,“ dodal Pilař. Lidé se tak mohou těšit například na moderátorku pořadu 168 hodin Noru Fridrichovou, novináře Filipa Titlbacha a Davida Vaníčka, historika Davida Greena, ekonoma Lukáše Kovandu, nebo fotografa Davida Gaberleho.

Přednášky a besedy pro veřejnost

PONDĚLÍ 17. SRPNA

15.30: Potřebujeme ještě veřejnoprávní média?

19.00: Euro ve střední Evropě a jeho budoucnost

ÚTERÝ 18. SRPNA

15.00: Jak se společnosti střední Evropy vypořádaly s temnými etapami své historie

19.00: Brexit a jeho středoevropské souvislosti

STŘEDA 19. SRPNA

19.00: Role a význam investigativních novinářů v současnosti

ČTVRTEK 20. SRPNA

15.30: Letní žurnalistická škola – brána do světa médií

19.00: Nejsi sám – Jak změnit způsob uvažování o příběhu

PÁTEK 21. SRPNA

15.30: Podcasty – nový trend v médiích

19.00: Jak média a politici (ne)zvládli Covid-19?