Vývoj nákazy vypadá zatím optimisticky. Otázka podle hygieniků je, jak bude situace postupovat dál a kdy se život vrátí zpět do normálu. Některá města a obce ale nepočítají s tím, že by se tento rok obešel bez přísných opatření. Tak raději ruší veškeré společenské akce. Třeba oslavy výročí založení obce, srazy rodáků i hasičské soutěže.

Například město Lipnice nad Sázavou na Havlíčkobrodsku chtělo letos slavit 650 let od založení spojené se setkáním rodáků. To už za necelé tři měsí­ce, 18. až20. června.

„Může nám to přijít líto, ale zdravý rozum v sou­časné situaci velí neotálet a zrušit tuto akci včas, abychom předešli případným finančním ztrátám a neplýtvali energií, která by přišla vniveč a je nyní potřeba jinde,“ sdělil starosta Zdeněk Rafaj.

Čísla koronaviru Vysočina
- nemocných 163
- mrtvých 3
- uzdravených 27
- testovaných 3182

Další průběh koronavirové pandemie je podle starosty nepředvídatelný, je však nadmíru pravděpodobné, že mávnutím kouzelného proutku nezmizí a budeme jí čelit delší dobu. „I kdyby nějakým zázrakem bylo možno v plánovaném termínu oslavy usku­tečnit, proběhly by s malou účastí, v opatrnosti a bez radosti. Určitě bychom si je neužili naplno. Takže se v letošním roce oslavy a setkání rodáků neuskuteční a jsou přeloženy na červen příštího roku. Chceme věřit, že to již bude bezpečný termín,“ konstatoval starosta.

Setkání rodáků spojené s oslavami se neuskuteční ani v Dobré u Přibyslavi. „Museli jsme to všechno kvůli koronaviru zrušit,“ povzdechla si jedna z organizátorek, Petra Pejzlová. Obec Vilémovice na Havlíčkobrodsku zrušila do konce června všechny akce v obecním domě.

Nejstarší sbor dobrovolných hasičů na Vysočině a šestý nejstarší v republice. To je Sbor dobrovolných hasičův Golčově Jeníkově. Letos v červnu slaví hasiči už celých 150 let existence. A oslavy hasiči chystali velkolepé. Jenže nakonec nebudou. „Letošní oslavy výročí plánované na 20 června jsme kvůli nákaze zrušili. Uskuteční se až příští rok,“ sdělil starosta hasičského sboru Jiří Kubizňák.

Za společenskou událost a obecní slavnost považují vesnice na Vysočině i tradiční hasičské soutěže dětí i dospělých a další hasičské akce. Podle Josefa Stejskala, starosty okresního sdružení hasičů Havlíčkův Brod, jsou kvůli nouzovému stavu letos zrušeny soutěže v požárním sportu pro děti, dorost i dospělé. Ruší se letos i všechny hasičské sjezdy a oslavy, jako například udělování titulu Zasloužilý hasič.